Bibelot, Dordrecht
Enquête

Wat is jouw favoriete rock- of metalsong uit Canada?

3 Inches Of Blood - Deadly Sinners
Annihilator - Alison Hell
Anvil - Metal On Metal
Archspire - Drone Corpse Aviator
Avril Lavigne - Sk8er Boi
Beyond Creation - Omnipresent Perception
Bryan Adams - Summer Of '69
Cryptopsy - Graves Of The Fathers
Danko Jones - Had Enough
Exciter - Heavy Metal Maniac
Gorguts - Stiff And Cold
Kataklysm - The Black Sheep
Neil Young - Rockin' In The Free World
Nickelback - How You Remind Me
Razor - Hypertension
Rush - Tom Sawyer
Skull Fist - Bad For Good
Spiritbox - Circle With Me
Strapping Young Lad - Love?
The Agonist - Thank You, Pain
The Guess Who - American Woman
Triumph - Lay It On The Line
Unleash The Archers - Awakening
Voivod - Ravenous Medicine
een andere Canadese song

[ Uitslag | Enquêtes ]

    26 september:
  • Apocalypse North Fest
  • Fenris & Ghazghkull
  • Into The Void
  • IQ
  • Solarcycles, Arluna en Elithium
  • 27 september:
  • 1000mods, Frenzee en Grim Rhythm
  • Black Stone Cherry
  • Fluisteraars en Invunche
  • 30 september:
  • Integrity, Ringworm en World I Hate
  • 1 oktober:
  • Belphegor, Krisiun en Asagraum
  • Coroner, Tar Pond en Schizophrenia
  • I Prevail, Polaris en Amira Elfeky
  • Skating Polly en Lord Friday The 13th
  • 2 oktober:
  • Belphegor en Krisiun
  • Coroner
  • Myrath
  • Odd Obsessions
  • Ploegendienst
  • Teardrinker en Curselifter
Kalender
Vandaag jarig:
  • Al Pitrelli (Savatage) - 64
  • Dennis Pepa (Death Angel) - 59
  • John Tempesta (The Cult) - 62
  • Jussi-Mikko Salminen (HIM) - 49
  • Kevin Sharp (Brutal Truth) - 57
  • Mika (Withering) - 49
  • Raphaël Couturier (Carcariass) - 53
  • Sami Vänskä (Nightwish) - 50
  • Shannon Hoon (Blind Melon)† - 59
  • Steve Venardo (Airged L'amh) - 49
  • Toby Myers (Roadmaster)† - 77

Vandaag overleden:
  • Alan Lancaster (Status Quo) - 2021
  • Brian Redman (3 Inches Of Blood) - 2009
  • Robert Palmer (The Power Station) - 2003
Review

Violet Cold - Multiverse
Jaar van release: 2023
Label: Eigen Beheer

 -

Er lijkt maar geen einde te komen aan de stroom aan releases van het eigenzinnige eenmansproject Violet Cold. Emin Guliyev, de drijvende kracht achter deze band, levert ieder jaar wel een nieuw album af. We zouden het bijna vergeten, maar Violet Cold draait 'pas' tien jaar mee. Toch is Multiverse al de twaalfde full-length van de band - en dan tel ik de enorme waslijst aan singles, ep's en split-releases nog niet eens mee. De muziek van Violet Cold is al even eclectisch als de bandnaam doet vermoeden. En het lijkt erop dat Guliyev nog lang geen tekenen van vermoeidheid vertoont, want ook in 2023 krijgt de liefhebber een nieuwe full-length voorgeschoteld.

De naam Multiverse is goed gekozen. Want hoewel geworteld in post-black metal met een flinke dosis shoegaze en synthwave, is de stijl van Violet Cold al snel nog verder verbreed. Tegenwoordig is het eerder de vraag welk genre níet te horen is in de muziek van deze Azerbeidzjaan. Zo laat het briljante Empire Of Love niet alleen een zinnenprikkelende smeltkroes van blackgaze en synthwave horen, maar worden ook invloeden uit de post-rock, popmuziek, dance en zelfs een vleugje rap en country aan het geheel toegevoegd. Een waar multiversum inderdaad - en des te knapper dat die bonte mix van stijlen ook nog een coherent en zelfs ijzersterk album oplevert.

Het vorig jaar verschenen S?ni Uzaq Kainatlarda Axtariram is eigenlijk de eerste keer dat ik echt wat teleurgesteld ben in het materiaal van Violet Cold. Het album blijkt nogal onsamenhangend en de nummers zijn bovendien een stuk minder interessant. Met het werkethos dat Guliyev hanteert, is het dan ook de vraag of verzadiging niet op de loer ligt. Dat geldt eens temeer gezien het rappe tempo waarin nieuw materiaal verschijnt, waardoor het moeilijk is om de muziek de aandacht te geven die deze verdient. Is Multiverse meer van hetzelfde? Of weet Violet Cold zich te herpakken en de momenten van oude magie opnieuw te benaderen?

Na heel wat luisterbeurten slaat de balans wat mij betreft door richting de oude magie. Zo voelen het titelnummer - waarmee het album opent - en Emocean als een warm bad en zijn ze direct herkenbaar door de voor deze band zo typerende, opbeurende riffs en 'spacy' keyboardpartijen. Op andere momenten - Shazam The Void, Stardust - experimenteert Violet Cold op zeer geslaagde wijze met oriëntaalse invloeden en zelfs psybient. Het eerstgenoemde nummer begint dromerig en bijna lieflijk, met zeer fraaie female vocals. Het middenstuk, waarin de band vertraagt middels een keyboardpassage, om vervolgens met een scream en gruizige riffs terug te keren naar de typerende culminatie van black, shoegaze en synthwave, is wonderschoon uitgevoerd. Het is een inmiddels bekende 'truc', maar die blijkt nog steeds heel effectief.

Ein Langer Weg is opvallend omdat het een van de rustigste nummers is uit het oeuvre van de Azerbeidzjaan. De track begint juist heel ingetogen met ambient en wat vederlicht post-rockgetokkel, om pas na ruim vier minuten kort open te bloeien en vervolgens al snel weer naar een soort Lustre-achtige ambient terug te keren. Minimalistisch, maar fraai! Ook Gentle Soothing Affection werkt middels een soortgelijke opbouw - en kent een verrassing middels misschien wel de allereerste gitaarsolo ooit op een Violet Cold-album. Ook in visueel opzicht maakt Violet Cold overigens diepe indruk. Ik raad iedereen aan om de werkelijk adembenemend mooie videoclip bij het eerder genoemde Shazam The Void te bekijken, want dat is een (AI-gegenereerd?) kunstwerkje dat echt weet te ontroeren.

Het nieuwe is er inmiddels wel af, maar toch is het immens knap hoe creatief Violet Cold blijft en hoe mooi de totaalsound blijft. Dit album laat de band van zijn meest dromerige kant horen, minder uitbundig en (iets) minder eclectisch dan voorheen. Hoewel de eerste luisterbeurten daardoor misschien ietwat teleurstellend zullen zijn voor de verstokte fans, geldt dat dit album groeit met aanhoudende aandacht. Multiverse zit namelijk ontzettend goed in elkaar en ieder nummer is een kleine wereld op zichzelf. Violet Cold is nog steeds volstrekt uniek, zeer inspirerend en simpelweg prachtig - en ook op deze full-length weet de band regelmatig voor kippenvel te zorgen met deze muzikale endorfineboost.

Tracklist:
1. Multiverse
2. Shazam The Void (Extended Version)
3. Emocean
4. Stardust
5. Calliope
6. Ein Langer Weg (Extended Version)
7. Gentle Soothing Affection
8. Love Designer

Score: 85 / 100

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 20 december 2023

Zoeken
    23 september:
  • Hail Conjurer - Abyss & Ekstasis
  • 24 september:
  • Massteron - Second in the Spheres
  • Slaughtercult - Devoured By Perversion
  • 25 september:
  • Banks Arcade - Second Place Superstar
  • Barren - Verderf
  • Bloodstain - Bloodstain
  • Crown Magnetar - The Hollowing Of Godflesh
  • Dråpslag - Krigets hundar
  • Equisetum - Cor Ex Putredine
  • Europe - Come This Madness
  • Flame (Finland) - Ignis Draconis Daemonicus
  • Funeral - Funeral
  • Gallus - Life Is A Bliss
  • Kongh - Dissolved in Time
  • Krolok - Hričov-Súľov-Lietava
  • Lord Gryphus - Summoning the King of Death
  • Lost Relics - Monuments to the Useless
  • Love•Love•Love / Ølgod - LØVEGOD
  • Mason - Edge Of Destruction
  • Metalite - Discovery
  • Mindvile - Old Continent
  • Moloken - Moloken
  • Nail By Nail - Internal Inferno
  • Night Laser - Rats In The Cradle
  • Nuclearhammer - Xaos 333
  • Ølyp - I(m)MORTAL
  • Paul Laine - The Long Road Back
  • Profanation - Ultra-Noise Warfare
  • Pure Reason Revolution - Terrifying Angels
  • Rorcal - Mahre
  • Sacreligious - Brutality Incarnated
  • Sicksense - Funerals
  • Skáld - Ørlǫg
  • Spiders - Crystal Eyes
  • Sweat - In Dreams
  • The Ocean - Solaris
  • Till Lindemann - Live In Kraków
  • Tombstalker - Chaos Monolith
  • Überchriist - Dæmonic Apotheosis
  • Windswept (Ukraine) - A Sign of the Cloven Hoof
  • 29 september:
  • Alan Goldberg - Fuel For The Fire (40th Anniversary Edition)
  • 30 september:
  • Hardiesse - Tristesse Vespérale
  • 1 oktober:
  • Convulsif - Anatomy of Rage
  • Doctor Nez - Nothing Short of Silver
  • 2 oktober:
  • Aeturna - Aeturna
  • Amon Amarth - The Allfather Awakens
  • Bombstrap - Big Enemy
  • Brymir - What We Leave Behind
  • Crystal Throne - Chantry Of Sacrifice
  • Deathcult - Cult Of The Dog
  • Dissimulator - Artifice Dissolves
  • Eshtadur - In Darkness All Shadows Gone
  • Frozen Crown - The Legend Of The Six Kings
  • Hippotraktor - Annihilist
  • Inherited - All 4 One
  • Michael Bormann's Jaded Hard - South West
  • Mørkgrim - Sogur frá Norðfirði
  • Of Virtue - Death of the Altar
  • POHL / Ogives Big Band - Split
  • Razorvoid - Into the Void
  • Sansera - Soleil Noir
  • Servant - Lux Ex Inferis
  • Spirit Possession - Cathedral Speech
  • Temic - Ceiba
  • The Crystal Teardrop - Love You More
  • The Machine - Another Sun
  • Wes Hoffman - For The Better
  • Wizard Tattoo - When Gods Had Hands
  • Xasthur - Open to Misinterpretation
  • Zornheym - Descending Into Madness
Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.