Bibelot, Dordrecht
Enquête

Wat is jouw favoriete rock- of metalsong uit Canada?

3 Inches Of Blood - Deadly Sinners
Annihilator - Alison Hell
Anvil - Metal On Metal
Archspire - Drone Corpse Aviator
Avril Lavigne - Sk8er Boi
Beyond Creation - Omnipresent Perception
Bryan Adams - Summer Of '69
Cryptopsy - Graves Of The Fathers
Danko Jones - Had Enough
Exciter - Heavy Metal Maniac
Gorguts - Stiff And Cold
Kataklysm - The Black Sheep
Neil Young - Rockin' In The Free World
Nickelback - How You Remind Me
Razor - Hypertension
Rush - Tom Sawyer
Skull Fist - Bad For Good
Spiritbox - Circle With Me
Strapping Young Lad - Love?
The Agonist - Thank You, Pain
The Guess Who - American Woman
Triumph - Lay It On The Line
Unleash The Archers - Awakening
Voivod - Ravenous Medicine
een andere Canadese song

[ Uitslag | Enquêtes ]

    25 september:
  • Harlott en Struck A Nerve
  • Revester en R.A.T.
  • Warrant en Burning
  • Wyatt. E en Hemelbestormer
  • 26 september:
  • Apocalypse North Fest
  • Fenris & Ghazghkull
  • Into The Void
  • IQ
  • Solarcycles, Arluna en Elithium
  • 27 september:
  • 1000mods, Frenzee en Grim Rhythm
  • Black Stone Cherry
  • Fluisteraars en Invunche
  • 30 september:
  • Integrity, Ringworm en World I Hate
  • 1 oktober:
  • Belphegor, Krisiun en Asagraum
  • Coroner, Tar Pond en Schizophrenia
  • I Prevail, Polaris en Amira Elfeky
  • Skating Polly en Lord Friday The 13th
    25 oktober:
  • Gloryhammer, Majestica en Arion
  • Typhus en Slavantas
Kalender
Vandaag jarig:
  • Chris Sheldon (producent) - 64
  • Holger Ziegler (Abandoned) - 56
  • Jamin Hakimi (Phantom Mask) - 50
  • Mariusz Duda (Riverside) - 51
  • Mike Luce (Drowning Pool) - 55
  • Mirko "Pagan" Klier (Adorned Brood) - 52
  • Peter Vermeersch (X-Legged Sally) - 67
  • Rawad Abdel Massih (The Hourglass) - 46
  • Ron Thal (Bumblefoot) - 57

Vandaag overleden:
  • Chris Dreja (The Yardbirds) - 2025
  • John Bonham (Led Zeppelin) - 1980
Review

Monolithe - Black Hole District
Jaar van release: 2024
Label: Hammerheart Records

 -

De Franse doommetalgroep Monolithe draait al heel wat jaren mee. Meer dan twee decennia is de groep uit Parijs al actief. In die tijd is de focus van het sextet enigszins verschoven. De oorspronkelijke funeral doom is meer en meer doorontwikkeld tot een smaak- en sfeervolle mengeling van melodieuze doom en death metal. Met het recent verschenen Black Hole District vieren de mannen een jubileum, want het is de tiende langspeler die Monolithe uitbrengt. Het Nederlandse label Hammerheart Records brengt het schijfje op de markt.

Ten tijde van voorganger Kosmodrom (2022) constateerde ik dat de nogal neurotisch toegepaste numerieke randvoorwaarden de band voor het eerst een beetje in de weg beginnen te zitten. Voor degenen die niet bekend zijn met Monolithe: de band is er nogal op gespitst om binnen specifieke mathematische kaders te werken. Drie nummers van elk precies een kwartier bijvoorbeeld, zoals op Zeta Reticuli (2016), of zeven nummers van elk precies zeven minuten, zoals op Nebula Septem (2018). Kosmodrom bestaat uit twee nummers van exact tien minuten, twee van exact tien minuten en dertig seconden en één epos van precies zesentwintig minuten. Binnen zulke kaders kan het lastig componeren zijn, wat ook wel blijkt uit enkele passages nodeloos gefröbel, die vooral als tijdsvulling bestemd lijken.

De mannen kunnen het echter niet laten om zichzelf uit te dagen. Ook op Black Hole District wordt weer een specifieke formule toegepast. Tien nummers, waarvan er vijf precies tien minuten duren en vijf precies één minuut klokken. In muzikaal opzicht is er wel degelijk het een en ander veranderd. Zo is de sound van Monolithe veel cinematischer geworden. Black Hole District lijkt zelfs wel als soundtrack voor een cyberpunkachtige blockbuster à la Blade Runner te zijn gecomponeerd. Dat komt niet alleen door de instrumentale intermezzo’s, die ondanks hun korte lengte verrassend veel detail bevatten, maar met name ook door de opmerkelijke toevoeging van spokenwordpassages die het narratief van de plaat ondersteunen. Het vraagt enige gewenning, want ze kunnen wat al te gekunsteld overkomen, maar uiteindelijk blijken die passages toch best goed te werken, vooral omdat ze niet té overheersend zijn.

Gelukkig daagt Monolithe zichzelf ook in compositorisch opzicht uit. De composities zijn namelijk stuk voor stuk vloeiend en lopen op natuurlijke wijze in elkaar over. Er gebeurt bovendien van alles. Zo combineert opener Sentience Amidst The Lights tribale drumritmes met etherisch toetsenwerk, terwijl de plechtstatige gitaarmelodieën van Benoît Blin en Sylvain Bégot loom en verleidelijk om elkaar heen kronkelen. To Wander The Labyrinth blijft eveneens moeiteloos boeien dankzij de sterke riffs, terwijl de vocale afwisseling tussen diepe grunts en zalvende, cleane zang het nummer extra rijkheid geeft. Het hoogtepunt van het album is Unveiling The Illusion, dat begint met stevige, naar death metal neigende riffs, maar in het tweede gedeelte op fraaie wijze gas terugneemt door middel van akoestisch gitaarwerk, melodieuze leads en sterke, cleane zang. Nieuwe toetsenist Axel Hurard geeft hier bovendien zijn visitekaartje af met een breder scala aan bijna sciencefiction-achtige klanken.

Zo is Black Hole District het meest dynamische en diverse werkstuk van de Fransen tot nu toe. De traditionele doom/death metal van de band, waarin raakvlakken met bijvoorbeeld Swallow The Sun en Draconian dicht aan de oppervlakte liggen, wordt op dit album op natuurlijke wijze verrijkt met soundtrack-passages, progressieve elementen en zelfs wat traditionele metalinvloeden in het gitaarwerk. In precies vijfenvijftig minuten neemt Monolithe ons mee op een uitermate boeiende reis naar een dystopische wereld.

Tracklist:
1. They Wake Up At Dusk
2. Sentience Amidst The Lights
3. Elusive Whispers
4. To Wander The Labyrinth
5. Suspicion
6. Unveiling The Illusion
7. Benefit Or Hazard
8. On The Run To Nowhere
9. Moonfall
10. Those Moments Lost In Time

Score: 84 / 100

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 5 maart 2025

Zoeken
    23 september:
  • Hail Conjurer - Abyss & Ekstasis
  • 24 september:
  • Massteron - Second in the Spheres
  • Slaughtercult - Devoured By Perversion
  • 25 september:
  • Banks Arcade - Second Place Superstar
  • Barren - Verderf
  • Bloodstain - Bloodstain
  • Crown Magnetar - The Hollowing Of Godflesh
  • Dråpslag - Krigets hundar
  • Equisetum - Cor Ex Putredine
  • Europe - Come This Madness
  • Flame (Finland) - Ignis Draconis Daemonicus
  • Funeral - Funeral
  • Gallus - Life Is A Bliss
  • Kongh - Dissolved in Time
  • Krolok - Hričov-Súľov-Lietava
  • Lord Gryphus - Summoning the King of Death
  • Lost Relics - Monuments to the Useless
  • Love•Love•Love / Ølgod - LØVEGOD
  • Mason - Edge Of Destruction
  • Metalite - Discovery
  • Mindvile - Old Continent
  • Moloken - Moloken
  • Nail By Nail - Internal Inferno
  • Night Laser - Rats In The Cradle
  • Nuclearhammer - Xaos 333
  • Ølyp - I(m)MORTAL
  • Paul Laine - The Long Road Back
  • Profanation - Ultra-Noise Warfare
  • Pure Reason Revolution - Terrifying Angels
  • Rorcal - Mahre
  • Sacreligious - Brutality Incarnated
  • Sicksense - Funerals
  • Skáld - Ørlǫg
  • Spiders - Crystal Eyes
  • Sweat - In Dreams
  • The Ocean - Solaris
  • Till Lindemann - Live In Kraków
  • Tombstalker - Chaos Monolith
  • Überchriist - Dæmonic Apotheosis
  • Windswept (Ukraine) - A Sign of the Cloven Hoof
  • 29 september:
  • Alan Goldberg - Fuel For The Fire (40th Anniversary Edition)
  • 30 september:
  • Hardiesse - Tristesse Vespérale
  • 1 oktober:
  • Convulsif - Anatomy of Rage
  • Doctor Nez - Nothing Short of Silver
Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.