Bibelot, Dordrecht
Enquête

Wat is jouw favoriete rock- of metalsong uit Canada?

3 Inches Of Blood - Deadly Sinners
Annihilator - Alison Hell
Anvil - Metal On Metal
Archspire - Drone Corpse Aviator
Avril Lavigne - Sk8er Boi
Beyond Creation - Omnipresent Perception
Bryan Adams - Summer Of '69
Cryptopsy - Graves Of The Fathers
Danko Jones - Had Enough
Exciter - Heavy Metal Maniac
Gorguts - Stiff And Cold
Kataklysm - The Black Sheep
Neil Young - Rockin' In The Free World
Nickelback - How You Remind Me
Razor - Hypertension
Rush - Tom Sawyer
Skull Fist - Bad For Good
Spiritbox - Circle With Me
Strapping Young Lad - Love?
The Agonist - Thank You, Pain
The Guess Who - American Woman
Triumph - Lay It On The Line
Unleash The Archers - Awakening
Voivod - Ravenous Medicine
een andere Canadese song

[ Uitslag | Enquêtes ]

    22 september:
  • Evanescence, Poppy en Nova Twins
  • Jiluka
  • 24 september:
  • Beyond The Black en Setyoursails
  • Harlott en Struck A Nerve
  • Poets Of The Fall en Rabbit Cult
  • 25 september:
  • Harlott en Struck A Nerve
  • Revester en R.A.T.
  • Warrant en Burning
  • Wyatt. E en Hemelbestormer
  • 26 september:
  • Apocalypse North Fest
  • Fenris & Ghazghkull
  • Into The Void
  • IQ
  • Solarcycles, Arluna en Elithium
  • 27 september:
  • Black Stone Cherry
  • Fluisteraars en Invunche
Kalender
Vandaag jarig:
  • Andy Cairns (Therapy?) - 61
  • Ben Sotto (Heavenly) - 46
  • David Coverdale (Whitesnake) - 75
  • Frank Ferreira (Helstar) - 61
  • Jeremiah Riley (Lucifixion) - 49
  • Rhett Forrester (Riot)† - 70

Vandaag overleden:
  • Colin Jones (fotograaf) - 2021
Review

Left To Die - Initium Mortis
Jaar van release: 2026
Label: Relapse Records

 -

Nadat Chuck Schuldiner in december 2001 overleed, stopte Death met bestaan. Er zijn twee bekende tributebands met voormalige leden van Death die het werk van Chuck Schuldiner opnieuw op het podium brengen, met ondersteuning van de nabestaanden van Chuck Schuldiner: Left To Die en Death To All. Het album Initium Mortis, een heropname van vroege demo's uit de periode dat Death nog Mantas heette, is onlangs uitgebracht. Meer dan veertig jaar aan stof is van de klassiekers verdwenen.

Left To Die is ontstaan uit een concept voor een tribute-tour. Na het uitvoeren van het materiaal van Spiritual Healing (1990) door gitarist/zanger Matt Harvey (Exhumed/Gruesome) en drummer Gus Rios (Gruesome) in samenwerking met bassist Terry Butler (Obituary, ex-Death) en gitarist James Murphy (ex-Testament, ex-Death) stelde gitarist Rick Rozz (Massacre, ex-Death, ex-Mantas) een vergelijkbare tournee voor in het teken van Leprosy (1988). Dit leidde tot een vaste bezetting die vroege nummers van Death wereldwijd op de podia ten gehore brengt.

Het artwork van Initium Mortis laat een grafsteen zien waarop 1984 is gegrift, het jaar waarin Death gedeeltelijk nog Mantas werd genoemd. Schuldiner had al een aanzienlijke hoeveelheid demomateriaal verzameld voordat Possessed het album Seven Churches (1985) lanceerde. Die opnames circuleerden toen in het 'tape trading'-circuit. Een groot deel van dat vroege materiaal werd nooit afgerond, maar belandde in de ijskast van het creatieve brein Schuldiner. Matt Harvey concentreerde zich op de demo's en repetitieopnames uit de periode van Mantas en de vroege fase van Death. Met gitarist Rick Rozz aan boord is dat een logische beslissing. Rozz heeft een gedeelte van dat materiaal deels geschreven en stond aan de wieg van Mantas en Death.

De oorspronkelijke demo's heb ik nooit gehoord. Wel de compilatie Chuck Schuldiner: Zero Tolerance II (2004) en Death By Metal van Mantas (2012). De intensiteit van thrash en de punkachtige tempo's vormen de basis van het vroege deathmetalgenre. In de beginperiode worden thrash, punk, vroege speedmetal en een jeugdige fascinatie voor horror samengevoegd tot een nieuwe muziekstijl. Bij het opnieuw opnemen is veel aandacht besteed aan het behoud van de authentieke sfeer van dit vroege werk, terwijl het tegelijkertijd modern klinkt. Het eigenzinnige gitaarspel van Rozz komt duidelijk naar voren. Hij is de cruciale link naar het bronmateriaal.

Left to Die speelt het materiaal met een voller en strakker geluid dan dat in 1984 mogelijk was. Ook zonder de ruis van een cassettebandje verandert het niet in moderne death. De riffs bevatten de rauwe thrash-stijl uit die periode, terwijl de korte speelduur en de voortstuwende energie aan punk doen denken. De plaat klinkt simpelweg krachtiger dan die historische opnames, omdat vier ervaren muzikanten het met een eigentijdse klank uitvoeren. De mix en mastering van Matt LaPlant zorgen voor een ​​heldere sound, maar hij weet ook dat rauwe aspect te behouden.

Muzikaal gezien is er een duidelijke verbinding tussen de vroege Mantas-demo's en het debuutalbum van Death: Scream Bloody Gore (1987), hoewel die plaat is opgenomen zonder Rick Rozz en drummer/zanger Kam Lee. Onder de tracklist vind je meer informatie over de geschiedenis van Death en de bandleden. In de eerste opnames is het rauwe karakter belangrijker dan verfijning. Rozz weet het Mantas-tijdperk precies te vangen met hoekige riffs en agressieve gitaarloopjes. De baspartijen van Butler gaan niet langer verloren in de ruis, Rios stuwt de nummers met grote precisie voort en Harvey slaagt erin de stijl van Schuldiner te vangen zonder deze na te bootsen.

Voor degenen die, net als ik, enkel de compilaties van Death en Mantas kennen, kan er wellicht iets nieuws te ontdekken zijn: Archangel. Je herkent meteen de dynamiek waaruit Death later een compleet muzikaal universum zou creëren. De overgangen zijn strak, de gitaren sturen herhaaldelijk het nummer in een andere richting en het middenstuk klinkt dreigend. De uitstekende productie onthult nu hoe die vroege nummers in elkaar zitten en Archangel is de kers op de taart. Summoned To Die staat wel op de compilatie Zero Tolerance II, maar niet op Death By Metal. Dat geldt ook voor het instrumentale Zombie, dat doet denken aan Transylvania van Iron Maiden. Het tempo ligt wel een stuk hoger. Andersom is Rise Of Satan alleen op het Mantas-album Death By Metal te vinden.

Die vroege death uit het tijdperk van Mantas vertoont ook elementen van traditionele heavy metal. Zo bevatten Rise Of Satan en Mantas verwijzingen naar Motörhead en Judas Priest. Aan het einde van de jaren tachtig verdwijnt die invloed grotendeels. Legion Of Doom toont aan dat een riff zowel bruut als meteen herkenbaar moet zijn. Slaughterhouse draagt ​​de signatuur van Rozz: een hoekige riffstructuur, scherpe gitaarinvallen en een voorkeur voor krachtige overgangen. Witch Of Hell is energiek en hectisch, maar met behoud van muzikaliteit. Er zijn veel essentiële eigenschappen aanwezig.

Initium Mortis biedt zowel jonge als oudere metalheads een waardevolle gelegenheid om de geschiedenis van death metal beter te leren kennen. Het betreft een verzameling liedjes van jonge muzikanten die nog niet gebonden zijn aan een bepaalde stijl en alles gebruiken wat maar bruut, snel of griezelig genoeg klinkt. De ruwe structuur is hoorbaar, waardoor de hoeveelheid hooks, tempowisselingen en terugkerende motieven volledig blootligt. Rick Rozz is een essentieel onderdeel van het muzikale DNA en zijn gitaarstijl speelt een cruciale rol in de nummers die voor het album zijn gekozen.

Tracklist:
1. Legion Of Doom
2. Archangel
3. Power Of Darkness
4. Zombie
5. Witch Of Hell
6. Rise Of Satan
7. Summoned To Die
8. Mantas
9. Slaughterhouse
10. Death By Metal

Score: 83 / 100

Reviewer: Marc
Toegevoegd: 7 augustus 2026

Zoeken
    20 september:
  • James Legendforge - The Witchfinder's Flame
  • 23 september:
  • Hail Conjurer - Abyss & Ekstasis
  • 24 september:
  • Massteron - Second in the Spheres
  • Slaughtercult - Devoured By Perversion
  • 25 september:
  • Banks Arcade - Second Place Superstar
  • Barren - Verderf
  • Bloodstain - Bloodstain
  • Crown Magnetar - The Hollowing Of Godflesh
  • Dråpslag - Krigets hundar
  • Equisetum - Cor Ex Putredine
  • Europe - Come This Madness
  • Flame (Finland) - Ignis Draconis Daemonicus
  • Funeral - Funeral
  • Gallus - Life Is A Bliss
  • Kongh - Dissolved in Time
  • Krolok - Hričov-Súľov-Lietava
  • Lord Gryphus - Summoning the King of Death
  • Lost Relics - Monuments to the Useless
  • Love•Love•Love / Ølgod - LØVEGOD
  • Mason - Edge Of Destruction
  • Metalite - Discovery
  • Mindvile - Old Continent
  • Moloken - Moloken
  • Nail By Nail - Internal Inferno
  • Night Laser - Rats In The Cradle
  • Nuclearhammer - Xaos 333
  • Ølyp - I(m)MORTAL
  • Paul Laine - The Long Road Back
  • Profanation - Ultra-Noise Warfare
  • Pure Reason Revolution - Terrifying Angels
  • Rorcal - Mahre
  • Sacreligious - Brutality Incarnated
  • Sicksense - Funerals
  • Skáld - Ørlǫg
  • Spiders - Crystal Eyes
  • Sweat - In Dreams
  • The Ocean - Solaris
  • Till Lindemann - Live In Kraków
  • Tombstalker - Chaos Monolith
  • Überchriist - Dæmonic Apotheosis
  • Windswept (Ukraine) - A Sign of the Cloven Hoof
Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.