"Iets wat we nog nooit eerder gedaan hebben", aldus Prika Amaral over Slave Machine, het zesde album van Nervosa. De gitariste/zangeres werkt daarop eindelijk weer eens met dezelfde dames als op de plaat eraan voorafgaand. Het enige verschil is de toevoeging van bassiste Emmelie Herwegh (Sisters Of Suffocation). Zij en Hel Pyre (Helpyre, W.E.B., ex-Afterblood) zijn bij toerbeurt bassiste tijdens de tours.
Met "iets wat we nog nooit gedaan hebben" doelt Amaral ongetwijfeld op de semi-cleane zang tijdens de refreinen. Ze komen in meerdere nummers terug en zorgen voor een wat toegankelijker geluid en meer memorabele momenten. De refreinen bewegen daarmee wat meer richting een Arch Enemy-karakter (met Ghost Notes als meest treffende voorbeeld), maar ook Gojira komt meermaals in gedachten op. Een ander verschil met voorheen is dat er wat meer progressieve en melodieuze elementen in de composities verwerkt zijn.
Nervosa is overigens geen softe easy-listeningmuziek gaan maken. De dames thrashen en grooven er in iedere track nog stevig op los, waarbij met name het gitaargeluid lekker ruig, vol en scherp is en prominent in de mix staat. Daarbij ligt het technische niveau van de dames hoger dan voorheen. Dat uit zich in enkele vooruitstrevende passages, zoals proggy maatsoorten en technisch hoogstaand soleerwerk. Ook vocaal toont Amaral progressie. Zo zijn haar screams overtuigender. De semi-cleane vocalen staan wat meer weggedrukt in de mix.
Technisch hoogstaand spel resulteert echter niet altijd in de meest onderhoudende composities. De dames maken het de luisteraar wat dat betreft gelukkig niet onnodig lastig. Ze wisselen groovende, punky en thrashende passages af. Hier en daar komen er elementen uit andere stijlen aan bod, zoals speed metal in The Call en melodeath en prog in Ghost Notes, een van de hoogtepunten. Het nummer toont hoe de vrouwen musici gegroeid zijn in hun songwriting. Andere highlights zijn het agressieve Beast Of Burden, Hate en het razendsnelle Learn Or Repeat. Toch laat het kwintet hier en daar nog wat liggen. Zo begint You Are Not A Hero als een soort anthem, maar is het vervolg niet verheffend en de plaat eindigt helaas matig met Speak In Fire.
Slave Machine is echter zonder meer het meest volwassen, technisch hoogstaande en gevarieerde album van Nervosa. Amaral en co komen zeer gedreven voor de dag. Voor liefhebbers van het recht-door-zeemateriaal van de laatste jaren zal de semi-cleane zang en de diversiteit wel even wennen zijn, maar dat doet niets af aan kwaliteit van de uitvoering en het songmateriaal. De afwisseling en energie zorgen ervoor dat het album ook de tweede helft blijft boeien, al is de afsluiter niet geweldig. Nervosa overtuigt na voorganger Jailbreak opnieuw.
Tracklist:
1. Impending Doom
2. Slave Machine
3. Ghost Notes
4. Beast Of Burden
5. You Are Not A Hero
6. Hate
7. The New Empire
8. 30 Seconds
9. Crawl For Your Pride
10. Learn Or Repeat
11. The Call
12. Speak In Fire





