Into The Grave 2026
Enquête

Wat vind jij de gaafste act uit het programma van Jera On Air 2026?

A Day To Remember
Architects
Bury Tomorrow
Converge
Decapitated
Distant
Dog Eat Dog
Hatebreed
Het Goede Doel
Hollywood Undead
Ice Nine Kills
Ignite
Kanonenfieber
Madball
Papa Roach
Pennywise
Periphery
Rise Against
Static-X
Suicidal Tendencies
The Offspring
Trivium
Turbonegro
Zeke
een andere band uit de line-up van Jera On Air

[ Uitslag | Enquêtes ]

    17 mei:
  • Conjurer
  • 19 mei:
  • -(16)-, Ter Ziele en Dunebender
  • John 5 en South Of Salem
  • 20 mei:
  • Deaf Club,
  • JOHN 5
  • 21 mei:
  • Chris Holmes en Thunderor
  • Deville en ¡Pendejo!
  • Howling Giant en Aum Zorion
  • 22 mei:
  • Asphyx
  • Chris Holmes, Thunderor en Lovell's Blade
  • Textures, Sugar Spine en Javier Valdi
  • 23 mei:
  • Plan Nine
  • Textures, Sugar Spine en Javier Valdi
    17 juni:
  • Blood Incantation en Neptunian Maximalism
  • Cradle Of Filfth
  • Escuela Grind
  • Snot, Doodseskader en 3 Eyed Kids
Kalender
Vandaag jarig:
  • Andrew Latimer (Camel) - 77
  • Ariën Van Weesenbeek (Epica) - 46
  • Audie Desbrow (Great White) - 69
  • Bill Bruford (Yes) - 77
  • Carmelo Claps (Heimdall) - 50
  • Chris Merzinsky (Midnattsol) - 47
  • Claude Schnell (Dio) - 71
  • Dave Abbruzzese (Pearl Jam) - 58
  • Jarek Gajczuk-Zawadzki (Chainsaw) - 47
  • Josh Homme (Queens Of The Stone Age) - 53
  • Michael Starr (Steel Panther) - 61
  • Page McConnell (Phish) - 63
  • Pat O'Brien (Cannibal Corpse) - 61
  • Paul Di'Anno (Iron Maiden)† - 68
  • Sebastian Gorski (Chainsaw) - 50
  • Trent Reznor (Nine Inch Nails) - 61
  • Willy Quiroga (Vox Dei)† - 86

Vandaag overleden:
  • Alex Nelson (Lizzy Borden) - 2004
  • Bruce Fairbairn (producent) - 1999
Review

Sabaton - The Great War
Jaar van release: 2019
Label: Nuclear Blast Records

Sabaton - The Great War

Bij Sabaton weet je wat je kunt verwachten, maar toch werkt de metalformule van de Zweedse pantserdivisie niet altijd even goed. Heroes (2014) viel tegen en het daaropvolgende The Last Stand (2016) was aardig, maar toonde Sabaton niet op volle oorlogssterkte. Voorman Joakim Brodén en zijn metalmariniers, waarvan gitarist Tommy Johansson de meest recente rekruut is, hebben dit keer een jaar langer uitgetrokken voor een nieuwe plaat. Het lijkt de groep goed gedaan te hebben, want The Great War is een Sabatonalbum om je vingers bij af te likken.

Natuurlijk is er aan het geluid weinig veranderd. De groep die het zelfplagiaat tot kunst heeft gemaakt, doet waar het goed in is. Verwacht dan ook veel bombast en poeha, gelikt gitaarwerk (Seven Pillars Of Wisdom), veel keyboardondersteuning en natuurlijk heroïsche teksten over veldslagen, helden en verliezers. De muziek is volgens de welbekende Sabatonformule opgebouwd en veel elementen zullen luisteraars dan ook vertrouwd in de oren klinken. Zoveel zelfs dat het tijdens de opener The Future Of Warfare fout lijkt te gaan met een flinke hoeveelheid Sabatonclichés, maar wanneer het energieke spel en het krachtige refrein volledig doordringen, is dit het begin van een beresterke schijf.

Het thema van de plaat is de Eerste Wereldoorlog. De menselijke wreedheden zijn voor de groep een onuitputbare bron van inspiratie en de vier jaar van deze slag zijn beslist enkele van de meest donkere uit de geschiedenis. Sabaton bezingt de hoogte- en dieptepunten van de mens onder extreme omstandigheden. De persoonlijke overwinningen en opofferingen komen aan bod, maar ook het monsterlijke van de strijd en het massale karakter daarvan. Voor geschiedenisfanaten is er zelfs een speciale History Edition, waarop alle nummers vooraf worden gegaan door een beknopte tekst. Een groot nadeel is echter dat deze uitleg niet is over te slaan en het de vaart uit de plaat haalt. Denk aan The Art Of War (2008), maar dan met verplichte introductie. Aardig voor een keer, maar bij het leeuwendeel van de luisteraars zal de standaardeditie zonder deze teksten de voorkeur genieten.

Ondanks dat het vanaf minuut één bekend in de oren klinkt, zoekt ook Sabaton naar vernieuwing. Zo spelen orgelpartijen een prominente rol tijdens The Red Baron, dat het beste te bestempelen valt als een Sabatontrack in een Uriah Heep-jasje. Daarnaast maakt de groep veel gebruik van koorpartijen (Great War en The End Of The War To End All Wars). Deze maken de muziek zo mogelijk nog grootser en bombastischer. Het is een welkome aanvulling aan de templates die de groep lijkt te hanteren bij het schrijven van haar muziek.

Het album dat gekenmerkt wordt door veelal compacte tracks, kent ook een aantal minpunten, zoals de wat flauwe, ongeïnspireerde rijm tijdens Fields Of Verdun. Sowieso is dit een van de mindere songs, want het is wellicht het meest generieke, en formule-achtige nummer op dit album. Het heroïsche The End Of The War To End All Wars maakt echter veel goed. Deze voorlaatste track toont het huidige Sabaton op zijn best met een epische song, waarin alle eerdergenoemde elementen aan bod komen. Het is de perfecte opmaat naar de ingetogen hymne In Flanders Fields. Het aangrijpende gedicht van John McCrae wordt vertolkt door een koor en klinkt bijzonder sober na al dat metalgeweld. Een mooi kippenvelmoment. Sabaton had voor deze schijf geen betere afsluiter kunnen verzinnen. The Great War is een prima album om het twintigjarig jubileum van de band te vieren.

Tracklist:
1. The Future Of Warfare
2. Seven Pillars Of Wisdom
3. 82nd All The Way
4. The Attack Of The dead Men
5. Devil Dogs
6. The Red Baron
7. Great War
8. A Ghost In The Trenches
9. Fields Of Verdun
10. The End Of The War To End All Wars
11. In Flanders Fields

Score: 80 / 100

Reviewer: Waldie
Toegevoegd: 17 juli 2019

Meer Sabaton:

Zoeken
    15 mei:
  • Acid Reign - Daze Of The Week
  • Akem Manah - Threnodies
  • Artillery - Made In Hell
  • Atavistia - Old Gods Awaken
  • Desolus - Dwellers Of The Twilight Void
  • Heavenfall - Thorn
  • Port Noir - The Dark We Keep
  • Pro-Pain - Stone Cold Anger
  • Self Deception - One Of Us
  • The Ghoulstars - The Dark Overlords Of The Universe
  • 16 mei:
  • Imprisoned In Flesh - Malignant Mankind
  • 21 mei:
  • Blossom Death - Spirit
  • 22 mei:
  • Armored Saint - Emotion Factory Reset
  • As The Sun Falls - Songs From The Veil
  • Crown Lands - Apocalypse
  • Dimmu Borgir - Grand Serpent Rising
  • Varg - Live At Wolfszeit Festival 2024
Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.