Into The Grave 2026
Enquête

Wat is tot dusver jouw favoriete studio-album, dat in november 2025 werd uitgebracht?

1914 - Viribus Unitis
Agnostic Front - Echoes In Eternity
Astarte - Blackdemonium
Astronoid - Stargod
Bell Witch & Aerial Ruin - Stygian Bough Volume II
Bloodbound - Field Of Swords
Blut Aus Nord - Ethereal Horizons
Danko Jones - Leo Rising
Demon King - Death Knell
Depravity - Bestial Possession
Equilibrium - Equinox
Havamal - Age Of The Gods
Ildaruni - Divinum Sanguinem
Kauan - Wayhome
Lamp Of Murmuur - The Dreaming Prince In Ecstasy
Mezzrow - Embrace The Awakening
Novembre - Words Of Indigo
Of Mice And Men - Another Miracle
Omnium Gatherum - May The Bridges We Burn Light The Way
Pupil Slicer - Fleshwork
Qrixkuor - The Womb Of The World
Spock’s Beard - The Archaeoptimist
The Devil Wears Prada - Flowers
VoidCeremony - Abditum
een ander album uit november 2025

[ Uitslag | Enquêtes ]

    4 december:
  • Three Days Grace en Badflower
  • 5 december:
  • Ice Nine Kills, The Devil Wears Prada en Creeper
  • 6 december:
  • Cradle of Filth en Suffocation
  • Epinikion en Abstracted Mind
  • Skroetbalg
  • 8 december:
  • Chelsea Grin, Signs Of The Swarm, Mugshot, Crown Magnetar
Geen concerten bekend voor 02-01-2026.
Kalender
Vandaag jarig:
  • Artur Sahakjan (Tystnaden) - 43
  • Ben Ward (Orange Goblin) - 51
  • Chris Wolstenholme (Muse) - 47
  • Ingeborg Anna Seide (Adorned Brood) - 53
  • Isaac Bitton (Les Variations) - 78
  • Jarno Parantainen (Machine Men) - 44
  • Masafumi Gotoh (Asian Kung-Fu Generation) - 49
  • Nate Mendel (Foo Fighters) - 57
  • Nicholas "Razzle" Dingley (Hanoi Rocks)† - 65
  • Richard "Rik" Charron (Exciter) - 58
  • Rick Savage (Def Leppard) - 65
  • Tom McGuinness (Manfred Mann) - 84

Vandaag overleden:
  • Bobby Keys (The Rolling Stones) - 2014
  • Eric Woolfson (The Alan Parsons Project) - 2009
  • Mariska Veres (Shocking Blue) - 2006
  • Marquis de Sade (auteur) - 1814
Review

Behemoth - The Satanist
Jaar van release: 2014
Label: Nuclear Blast Records
Behemoth - The Satanist
Het is pas februari, maar met The Satanist – het langverwachte ‘comeback-album’ van het Poolse deathmetalinstituut Behemoth nadat frontman Nergal wegens leukemie enkele jaren uit de running was – verschijnt nu al een van de meest besproken en geanticipeerde platen van 2014. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan het ongekende propaganda-offensief dat label Nuclear Blast heeft ontketend, waardoor de verwachtingen van het album aardig opgeschroefd zijn. Je moet immers de laatste maanden onder een steen geleefd hebben om deze release te kunnen missen.

Het probleem met dergelijke opgeklopte verwachtingen is altijd dat het voor een band vrijwel onmogelijk is om eraan te voldoen, maar gelukkig slaagt Behemoth daar heel behoorlijk in. Ik zal er direct bij vermelden dat The Satanist nu ook weer niet het meesterwerk is dat Nuclear Blast ervan poogt te maken, maar na een fors aantal luisterbeurten is de conclusie wel dat het een krachtig en buitengewoon solide stuk vakmanschap is dat niet onderdoet voor de rest van de discografie van deze band. En dat is maar goed ook, want The Satanist dient immers volgens Nergal zelf gezien te worden als het ultieme manifest van waar Behemoth voor staat.

Het knappe aan deze plaat is dat Behemoth niet ervan terugschrikt om nieuwe paden te bewandelen en op meerdere momenten een nieuwe kant van zichzelf laat horen. Zo is opener (en single) Blow Your Trumpets Gabriel gewaagd atypisch met zijn statige, Secrets Of The Moon-achtige bombastiek (waar ondanks het relatief trage tempo absoluut een bepaalde urgentie uit spreekt). Op andere momenten klinkt de band vuriger dan ooit, zoals op het fantastische Furor Divinus, dat met zijn chaotische riffs en vocale aanpak zelfs wat doet denken aan Marduk ten tijde van Plague Angel. De blackmetalinvloeden zijn sowieso wat rijkelijker aanwezig op The Satanist, want bij de kille, melodieuze riffs op Ora Pro Nobis Lucifer spoken herinneringen aan Watain en Necrophobic door mijn gedachten.

De eerste helft van The Satanist is dan ook ronduit geweldig en de nummers worden per luisterbeurt beter. Het is gek genoeg juist vanaf het titelnummer dat het niveau iets begint te zakken (zonder dat het overigens ook maar ergens echt zorgelijk wordt). Het dwingende van de eerste nummers is er een beetje af. Het akoestische gitaarwerk in Ben Sahar, het Poolse gebrabbel in In The Absence Ov Light (dat afgezien daarvan een beenhard en enorm gaaf nummer is overigens), en de zich iets te lang voortslepende afsluiter O Father O Satan O Sun!: het zijn toch wat kleine deukjes die afbreuk doen aan de geweldige eerste helft van deze schijf.

Hoewel The Satanist naar alle waarschijnlijkheid mijn jaarlijst niet zal halen, is het goed te horen dat Behemoth na een moeizame periode weer volledig terug in de schijnwerpers staat. Het eindresultaat is een klasse plaat, die zich goed kan meten met de voorgaande albums en waarop Nergal en zijn kompanen niet voor de makkelijkste weg hebben gekozen. Daarmee verdient Behemoth in ieder geval mijn respect. Welkom terug, heren!

Tracklist:
1. Blow Your Trumpets Gabriel
2. Furor Divinus
3. Messe Noire
4. Ora Pro Nobis Lucifer
5. Amen
6. The Satanist
7. Ben Sahar
8. In The Absence Ov Light
9. O Father O Satan O Sun!

Score: 81 / 100

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 15 februari 2014

Meer Behemoth:

Behemoth - The Satanist
Reactie van jt op 15-02-2014 om 21:39u
Score: 80 / 100

Sowieso een kanshebber voor de jaarlijst, maar er zijn al meer kanshebbers. Wat betreft dat jaarlijstgebeuren, de nov en dec uitgekomen producties maken duidelijk minder kans op een notering, jammer. Misschien moet daar nog eens over worden nagedacht. Muziek is grensverleggend toch?

Behemoth - The Satanist
Reactie van Een Metalfan op 15-02-2014 om 23:28u

Hele album is een knaller het laatste nummer is gewoon zeer sterk.

Behemoth - The Satanist
Reactie van Een Metalfan op 16-02-2014 om 15:57u
Score: 89 / 100

Na meerdere luisterbeurten toch geconcludeerd dat dit een zeer sterk album is. Ze doen het toch maar weer.

Behemoth - The Satanist
Reactie van NotKnow op 16-02-2014 om 17:32u
Score: 70 / 100

Ik vind het album redelijk tegenvallen to honest. Zeg maar wat aan de saaie kant. Er zitten een paar leuke stukken in, maar dat is het dan ook.

Behemoth - The Satanist
Reactie van Midian op 17-02-2014 om 14:29u
Score: 55 / 100

Een flinke tegenvaller wat mij betreft. De nieuwe ingeslagen weg kan mij niet bekoren. Het album is zeker aan de saaie kant en eentonig in meerdere nrs. Geef mij maar de oude stijl

Behemoth - The Satanist
Reactie van Artorius op 18-02-2014 om 16:24u
Score: 70 / 100

Eerlijk gezegd hoor ik niet zo veel verschil met voorgaande albums. Dat gaat eigenlijk al sinds lange tijd zo bij Behemoth, alsof na Pandemonic Incantations de ideeën op waren, of zo. Technisch zit het allemaal weer goed in elkaar, zoals gewoonlijk (zucht...). Alleen jammer dat er geen nummer van blijft hangen, al zou mijn leven ervan afhangen. Slecht is het zeer zeker niet, maar spannend evenmin.

Behemoth - The Satanist
Reactie van bianca op 23-03-2015 om 19:53u
Score: 80 / 100

Nog nooit van deze band gehoord de eerste paar slagen op de gitaar vond ik zo nice, dat ik gewoon blijf luisteren nieuwe band er bij ^^
Ben eindelijk blij dat ik een goeie forum vind :3

Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2025 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.