Enquête

Zou jij voor een losse zaal- of stadionoptreden van jouw favoriete band(s) speciaal naar een land reizen buiten de Benelux, als die groep Nederland en België overslaat?

Ja, dat doe ik regelmatig
Ja, dat heb ik al eens gedaan
Nog niet, maar dat ga ik dit of volgend jaar wel doen
Nog niet, maar voor een speciale gelegenheid zou ik het overwegen
Nee, niet voor een losse show, maar ga wel naar festivals buiten de Benelux
Nee, ik ga niet naar concerten of festivals buiten Nederland en België
anders, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    15 oktober:
  • All Them Witches en Elder
  • Wind Rose, Orden Ogan en Angus McSix
Kalender
Vandaag jarig:
  • Dr. Know (Bad Brains) - 67
  • Emir "Kralj Teror" Cehovic (KRV) - 45
  • Hunter Jackson (Techno Destructo) (Gwar) - 66

Vandaag overleden:
  • Johnny Ramone (Ramones) - 2004
  • Mick Schauer (Clutch) - 2019
  • Richard Wright (Pink Floyd) - 2008
  • Theo Loomans (Asphyx) - 1998
Review

Proghma-C - Bar-do Travel
Jaar van release: 2009
Label: Mystic Production

Proghma-C - Bar-do Travel

Het behoeft geen betoog dat er bands zijn die er werkelijk alles aan doen om maar op te vallen. Eén van de meest voor de hand liggende manieren is natuurlijk het verzinnen van een idiote bandnaam. De band van deze review heeft wat dat betreft een opvallend afwijkende naam waarvan ik me afvraag of hoe ik het uit moet spreken: Proghma-C. Maar ach, what's in a name? Het gaat uiteindelijk om de muziek. En wat dat betreft is er geen vuiltje aan de lucht.

Deze Polen hebben het namelijk allemaal pico bello in orde. En dat behoor ik dan als reviewer toe te lichten. Volgens goed gebruik ging ik daarom dus op zoek naar genres om de plaat te beschrijven: ambient, death metal, progressive, fusion, doom, experimental, jazz, rock, math... het houdt niet op! Duidelijker wordt het er in ieder geval niet op. Dus moet ik kiezen: val ik terug op beschrijvende woorden: duister, zwaar, log, dromerig en zwevend. Of ga ik voor de vergelijkingen met andere bekende bands: Tool, maar dan met Fredrik Thordendal (Meshuggah) als gitarist; Coprofago, maar dan in doomvariant; The Ocean, maar dan progressiever. Maar komt dat bij de lezer wel over?

Dat doet er eigenlijk helemaal niet toe. Deze schijf is een beleving op zich. Nadat je de eerste minuut van Kana gehoord hebt wil je gewoon blijven luisteren. Er zit een bepaalde sinistere spanning in die je bij de keel grijpt en je verplicht te luisteren en te genieten. Persoonlijke favoriet Spitted Out (Out) doet me denken aan hun landgenoten van Indukti. De intro van dat nummer lijkt wel extreem sterk op die van Wstep van Indukti's Myrtwa-album.

De cover Army Of Me van Björk is gewaagd en ik vond het in eerste instantie een verkrachting, maar na een paar keer luisteren is hij dan toch wel goedgekeurd. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de vocals, die zowel clean als in grunts worden uitgevoerd. Ik moest er wel even aan wennen. Wennen is misschien wel het sleutelwoord. Hoe vaker je dit album luistert hoe beter het wordt. Hou je wel van een auditieve uitdaging? Ben je niet vies van wat onlogische mathematische progressiviteit? Dan is Proghma-C je eerstvolgende ontdekking!

Tracklist:
1. Kana
2. FO
3. Spiralling To Another
4. Spitted Out
5. Spitted Out (Out)
6. So Be-live
7. I Can’t Illuminate With You
8. Naan
9. Army Of Me (Björk Cover)

Score: 90 / 100

Reviewer: Wouter
Toegevoegd: 18 maart 2010

Proghma-C - Bar-do Travel
Reactie van Alex op 18-03-2010 om 15:07u
Score: 95 / 100

Keuke debuterende band en al geboekt voor Progpower Europe in Baarlo...

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2025 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.