Epica & Amaranthe - The Arcade Dimensions Tour Into The Grave 2026
Enquête

Wat is jouw favoriete song uit 2025?

1914 - 1916 (The Südtirol Offensive)
Amenra - Forlorn
Amon Amarth - We Rule The Waves
Arjen Anthony Lucassen - Our Final Song
Behemoth - The Shit Ov God
Coroner - Symmetry
Disturbed - I Will Not Break
Dream Theater - Midnight Messiah
Electric Callboy - Elevator Operator
Epica - Cross The Divide
Ghost - Satanized
Helloween - Universe (Gravity For Hearts)
Kreator & Britta Görtz - Tränenpalast
Linkin Park - Up From The Bottom
Lorna Shore - Oblivion
Mayhem - Weep For Nothing
Megadeth - Tipping Point
Paradise Lost - Silence Like The Grave
Poppy, Amy Lee & Courtney LaPlante - End Of You
Sabaton - Templars
Testament - Infanticide A.I.
Textures & Charlotte Wessels - At The Edge Of Winter
Till Lindemann - Und Die Engel Singen
Volbeat - By A Monster’s Hand
een ander nummer uit 2025, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    4 januari:
  • Colin of Arabia, Street Power, Cold Grip en Premonition
  • 7 januari:
  • Ellende, Karg en Firtan
Kalender
Vandaag jarig:
  • Alan Moore (Judas Priest) - 76
  • Chris "The Machine" Widmann (Emergency Gate) - 45
  • Country Joe McDonald (Country Joe And The Fish) - 84
  • Dave G. Halliday (Hell)† - 69
  • David Wayne (Metal Church)† - 68
  • Flemming Rasmussen (producent) - 68
  • Frank Sawade (Human Fortress) - 51
  • Giacomo Mercaldo (Heimdall) - 48
  • Hanka Šlachtová (Salamandra) - 61
  • Johannes Schleiermacher (Haggard) - 38
  • Magnus Sahlgren (Lake Of Tears) - 53
  • Mikko Antero Mattila (Dreamtale) - 44
  • Moriah "Poppy" Pereira (Poppy) - 31
  • Richie Faulkner (Judas Priest) - 46
  • Tom Barman (Deus) - 54
  • Tom McDyne (Jon Oliva's Pain) - 49
  • Vincent Danhier (The Old Dead Tree) - 50

Vandaag overleden:
  • Dave "Holocaust" Iannica (Destructor) - 1988
  • Grellmund (Ulver) - 1998
  • Hank Williams - 1953
  • Sebastian Marino (Overkill) - 2023
Review

Marianas Rest - Auer
Jaar van release: 2023
Label: Napalm Records

 -

Met de lente wil het nog niet vlotten. Het lijkt af en toe meer op herfst. Het zijn ideale weersomstandigheden voor druilerige death/doom. Marianas Rest is tot nu toe een relatief kleine speler geweest, maar een toenemend aantal fans van onder meer Draconian, Insomnium en Swallow The Sun ontdekken het Finse sextet, dat inmiddels tien jaar actief is en met Auer zijn vierde langspeler uitbrengt.

Op deze nieuwe plaat klinkt het bescheiden gezelschap moderner, toegankelijker en ligt het gemiddelde tempo hoger. Moderner vanwege de transparante productie en toegankelijker vanwege de songstructuur, het hogere tempo en de minder zware muziek. Daarnaast durven de Noord-Europeanen te vernieuwen en meer zichzelf te zijn. Het meest verrassend op dat vlak zijn de cleane vocalen van gitarist Nico Mänttäri in White Cradle, een noviteit bij Marianas Rest. De Finnen bouwen anno 2023 meer van dit soort rustmomenten in. Neem de intro’s (de gesproken stukken in meerdere tracks en het filmische pianowerk aan het begin van The Ground Still Burns). Een ander voorbeeld is het à la If These Trees Could Talk-achtige, post-rockende gitaarspel in The Hanging Blade. Daardoor is er sprake van een betere spanningsopbouw dan voorheen.

Hoewel de plaat zeer gelaagd is, krijg je al de eerste luisterbeurt een goed beeld van wat je kunt verwachten. De songs zijn namelijk veelal opgebouwd uit een beperkt aantal ideeën en daarop wordt voortgebouwd met sfeerelementen (toetsenwerk) en leadgitaarpartijen. Hoewel de bas geen prominente rol speelt, is het Pink Floyd-achtige spel een prima toevoeging. Onderscheidend voor het genre zijn de agressieve vocalen van Jaakko Mäntymaa, die in Fear Travels Fast in de buurt komen bij die van Jukka Pelkonen (Omnium Gatherum). De extreme zang past overigens het beste bij het headbangwaardige, rauwe en krachtige Diseased (Burzum meets Insomnium), maar misstaat ook zeker niet in de overtuigende afsluiter, zeker in contrast met de kalme vocalen van Aaron Stainthorpe (My Dying Bride). Ironisch genoeg bevat de melancholische muziek juist minder My Dying Bride-referenties dan voorheen.

De heren strooien met zeer fraaie en in dienst van de compositie staande gitaarleads, veelal in combinatie met ambient toetsenwerk van Aapo Koivisto (Omnium Gatherum). Het gitaarwerk staat dan ook terecht prominent in de mix, samen met de voor dit genre agressieve zang. Light Reveals Our Wounds, The Ground Still Burns en Sirens behoren mede vanwege het gitaarspel tot de hoogtepunten van de plaat. Door de heldere mix komt het toetsenwerk goed tot zijn recht, zoals in Light Reveals Our Wounds.

Hoewel Auer niets baanbrekends biedt in death/doomland, is deze vierde full-length van de Finnen beslist het beluisteren waard. Elke track belicht weer een iets andere hoek van het genre, of het nu Katatonia is, Hangman’s Chair, Draconian of Insomnium. Waar je wellicht aan moet wennen, is dat de charme van de eerdere platen en de pure doom hebben plaatsgemaakt voor een modernere, helderdere productie en een toegankelijkere benadering in een gemiddeld hoger tempo. Dat alles maakt Auer een toepasselijke plaat voor de herfstachtige lentedagen.

Tracklist:
1. Auer
2. Diseased
3. Light Reveals Our Wounds
4. White Cradle
5. The Ground Still Burns
6. Fear Travels Fast
7. The Hanging Blade
8. Sirens (Feat. Aaron Stainthorpe)

Score: 77 / 100

Reviewer: Jeffrey
Toegevoegd: 27 april 2023

Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.