Alcatraz
Enquête

Marco van Basten vond het maar niks dat Linkin Park voor de aftrap van de Champions League-finale op 31 mei een optreden verzorgde. Wat vind jij van de Amerikaanse gewoonte om grote sportwedstrijden op te vrolijken met een concert?

Geweldig, ook voor aanvang van de wedstrijd
Prima, maar niet voor het duel wanneer de spelers zich willen opwarmen
Dat is iets voor pop-acts, niet voor heavy bands als Linkin Park en Gojira
Zo’n muzikaal optreden is onzin, het publiek komt voor de sportwedstrijd
Sport is kut, laat die band elders een eigen concert doen voor hun fans
Van mij hoeft het niet, maar ik gun zo’n band wel de extra exposure
Normaliter vind ik het een goed idee, maar Linkin Park was echt slecht
anders, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    10 juni:
  • Whitechapel
  • 11 juni:
  • King Diamond, Paradise Lost en Angel Witch
  • Myles Kennedy
  • W.A.S.P.
  • 12 juni:
  • Man as Plague, Gallamesh en Everything Decays
  • 13 juni:
  • Into The Grave
  • Man as Plague en The Unslain
  • 14 juni:
  • Into The Grave
  • Man as Plague
  • Sorcerer
  • 15 juni:
  • Into The Grave
Kalender
Vandaag jarig:
  • Adam "Nergal" Darski (Behemoth) - 48
  • Ernie C. (Body Count) - 66
  • Howlin' Wolf† - 115
  • Johan Ericson (Draconian) - 46
  • Juhana Karlsson (Amoral) - 42
  • Magnus Rosén (Hammerfall) - 62
  • Marko Paasikoski (Sonata Arctica) - 47
  • Martin Orford (IQ) - 66
  • Mickey Curry (Bryan Adams) - 69
  • Peter Gale (Sweet Sorrow) - 45
  • Robert Hampson (Loop) - 60
Review

Behemoth - In Absentia Dei
Jaar van release: 2021
Label: Nuclear Blast Records

 -

Het is een understatement om te stellen dat de Covid-crisis, waar we inmiddels al twee jaar mee geconfronteerd worden, zijn sporen heeft achtergelaten in de metalwereld. Na jaren van verschraling proberen veel concertzalen met hangen en wurgen de financiële eindjes aan elkaar te knopen. En veel metalliefhebbers zullen de afgelopen jaren reikhalzend hebben uitgekeken naar het moment waarop ze weer tegen elkaar geplakt in een volle zaal kunnen staan. Het voelt bijna surrealistisch om te bedenken dat het jaren geleden mogelijk was om – heel decadent – te verzuchten dat Marduk en Arch Enemy toch echt té vaak op de planken staan.

De pandemie heeft echter ook voor creatieve invalshoeken gezorgd. Zo zijn er heel wat bands geweest die van de nood een deugd hebben gemaakt en de mogelijkheden van digitale concerten hebben omarmd. Natuurlijk is de sfeer volstrekt anders, maar groepen als Enslaved (met vier speciale optredens, die gebundeld zijn in de boxset Cinematic Tour 2020) en festivals als Roadburn Redux bewijzen dat er wel degelijk bijzondere formats bedacht kunnen worden die een wereldwijd publiek aanspreken. De Poolse death/blackmetalformatie Behemoth mag gerust aan dat rijtje worden toegevoegd. Met In Absentia Dei bewijst de groep rondom frontman Nergal (Adam Darski) dat ze tot een van de meest toonaangevende extreme metalbands van het moment horen.

Deze eind vorig jaar uitgebrachte registratie van een livestream uit september 2020 is namelijk een op en top kwaliteitsproduct. Dat begint al met de aandacht voor de fantastische vormgeving. Het intro is Hollywoodwaardig: sfeervolle zwartwitbeelden van donkere, gemaskerde ruiters die onderweg zijn naar een vervallen kerk, waarvan de entree omineus is voorzien van rijen vuurkorven aan beide kanten. Ook het camerawerk en de effecten tijdens het optreden zijn ronduit spectaculair te noemen. Het is duidelijk dat Behemoth kosten noch moeite heeft gespaard om zijn publiek een enerverende avond in thuisquarantaine te bezorgen.

Het belangrijkst is echter de muziek – en die staat als een huis. De band is in topvorm en vuurt de ene na de andere klassieker op ons af. Er zal ongetwijfeld nog het een en ander zijn rechtgetrokken, maar de plaat ademt wel degelijk een livesfeer (ook al moeten we het applaus er maar even bij denken). De setlist is evenwichtig en maakt vooral duidelijk hoeveel uitstekende tracks Behemoth inmiddels in zijn oeuvre heeft. Het mag daarbij geen verrassing heten dat het magistrale, voor vele fans essentiële album The Satanist (2014) goed vertegenwoordigd is met drie nummers, waaronder het machtige Blow Your Trumpets Gabriel en het fantastische, groovende Ora Pro Nobis Lucifer (dat een visueel spektakel blijkt met indrukwekkende, maar pijnlijke beelden).

De setlist van een uur en drie kwartier blijkt een reis door de geschiedenis. Hoewel de fans van de blackmetalalbums uit de begindagen van Behemoth er wat bekaaid van afkomen met een enkel nummer (From The Pagan Vastlands), grijpt de band gelukkig wel terug op de uiterst productieve periode rond de eeuwwisseling, waarin Behemoth langzaam begint door te breken naar een breder publiek middels de uitstekende albums Pandemonic Incantations (1998), Satanica (1999), Thelema.6 (2000) en Zos Kia Cultus (Here And Beyond) (2002). De nummers hebben de tand des tijds perfect doorstaan. Wat heet: Antichristian Phenomenon, Conquer All en Slaves Shall Serve klinken misschien wel machtiger dan ooit door de strakke staccatoriffs en de indrukwekkende, militaristische drumroffels.

Behemoth geeft een ware galavoorstelling weg. De direct herkenbare, zeer gedisciplineerde vorm van death metal met blackmetalesthetiek werkt ook in deze virtuele context uitstekend. Zo vliegt de tijd voorbij, totdat we bij de onvermijdelijke afsluiter O Father O Satan O Sun! zijn aanbeland. Het epos vormt een perfect einde op een buitengewoon imponerende performance. Eersteklas in alle opzichten; een uitstekende kennismaking met de grootse deathmetalklanken voor een nieuwe generatie en een zeer welkome (her)ontdekkingsreis voor degenen die net als ik vergeten waren hoeveel fantastische tracks deze Polen in hun dertigjarige carrière hebben geschreven. We geven geen scores aan liveregistraties, maar het mag op basis van dit verhaal duidelijk zijn dat deze performance als een mijlpaal de geschiedenisboeken zal ingaan.

Tracklist:
1. Evoe
2. Wolves Ov Siberia
3. Prometherion
4. From The Pagan Vastlands
5. Blow Your Trumpets Gabriel
6. Antichristian Phenomenon
7. Conquer All
8. Lucifer
9. Ora Pro Nobis Lucifer
10. Satan's Sword (I Have Become)
11. Ov Fire And The Void
12. Chwala Mordercom Wojciecha (997-1997 Dziesiec Wieków Hanby)
13. As Above So Below
14. Slaves Shall Serve
15. Chant For Ezkaton 2000
16. Sculpting The Throne Ov Seth
17. Bartzabel
18. Decade Of Therion
19. O Father O Satan O Sun!

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 18 februari 2022

Meer Behemoth:

Pitfest Iron Maiden Rock Legends Special

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2025 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.