Into The Grave 2026
Enquête

Wat vind jij de gaafste song uit het jaar 2011?

Amon Amarth - Destroyer Of The Universe
Anthrax - Fight 'Em 'Til You Can't
Arch Enemy - Yesterday Is Dead And Gone
Dream Theater - On The Backs Of Angels
Fleshgod Apocalypse - The Violation
Hell - On Earth As It Is In Hell
Iced Earth - Dystopia
In Flames - Deliver Us
Lamb Of God - Ghost Walking
Machine Head - Locust
Mastodon - Curl Of The Burl
Megadeth - Public Enemy No. 1
Nightwish - Storytime
Opeth - The Devil's Orchard
Powerwolf - We Drink Your Blood
Rammstein - Mein Land
Red Fang - Wires
Septicflesh - The Vampire From Nazareth
Sólstafir - Fjara
Symphony X - When All Is Lost
Taake - Myr
The Devil's Blood - On The Wings Of Gloria
Trivium - In Waves
Within Temptation - Faster
een andere kraker uit 2011, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    29 mei:
  • Dog With A Spoon, Astronutz en No Breakfast Goodbye
  • Plini en Sungazer
  • 30 mei:
  • Kamper Sloopfest
  • Outta Pocket, Hold My Own, Megalomaniacs en Premonition
  • Peter Pan Speedrock
  • Plini en Sungazer
  • 31 mei:
  • Motorpsycho
  • 1 juni:
  • Afsky en Yoth Iria
  • 2 juni:
  • Midnight Odyssey
    27 juni:
  • Aeveris, The Dirty Scums, Promise Down, Signs Of Algorithm en Powerslave
  • Jera On Air
Kalender
Vandaag jarig:
  • Christopher Lee (Rhapsody Of Fire)† - 104
  • Fabio Carta (Chaoswave) - 47
  • Jürgen Steinmetz (Silent Force) - 55
  • Kenneth Olsen (Syrach) - 53
  • Ørjan Setvik (Syrach) - 48
  • Raul Puente (Mistweaver) - 51
  • Sean Kinney (Alice In Chains) - 60
  • Sean Reinert (Cynic)† - 55
  • Vincent Price (acteur)† - 115
  • ZP Theart (Dragonforce) - 51
Review

Grafjammer - De Tyfus, De Teerling
Jaar van release: 2025
Label: Folter Records

 -

Hoewel Grafjammer al officieel actief is sinds 2007, stapt de band pas sinds het in 2015 uitgebrachte debuutalbum Koud Gemaakt uit de schaduw. Al snel volgen opvolger Schalm & Schabauw (2018) en het uitstekende De Zoute Kwel (2020). Daarna stokt de motor even, maar na vijf jaar ligt met De Tyfus, De Teerling dan eindelijk een opvolger in de schappen. De titel laat weinig aan de verbeelding over – en dat is maar goed ook. Want we zullen het weten dat dit Utrechtse rapaille terug is met een schijfje vol snedige en vileine aberraties. "Hij kan de tyfus krijgen", spuwt frontman Jorre Jansen ons al in de eerste volledige track Hachel Mijn Bout met sardonisch venijn in het gezicht.

Inderdaad, wie zijn black metal het liefst vol finesse, progressieve klanken, filosofische overpeinzingen of zoetgevooisde natuurverheerlijking hoort, is bij Grafjammer aan het verkeerde adres. De band klinkt namelijk tijdens zijn beste momenten nog altijd als een bastaardmengeling van black metal, punk, speed metal en rock-'n-roll – alsof Carpathian Forest, Darkthrone (ten tijde van The Cult Is Alive), Motörhead en Venom zijn samengebald in ronkende tracks vol smeuïge riffs en recalcitrante bravoure. Het eerder genoemde Hachel Mijn Bout is bijvoorbeeld zo’n hoogtepunt, waarin de band primitief geros afwisselt met zwartgeblakerde rockpassages, die onweerstaanbaar zijn in al hun smeuïge drekkigheid. Ook het uit razende riffs bestaande en met punk-achtige branie geserveerde Lijdensverlenger verdient een eervolle vermelding. Grafjammer gaat hierin tekeer met een dosis energie die jaloersmakend is. En in het afsluitende Waanzee laveren de mannen behendig tussen Motörhead-achtige grooves en van-dik-hout-zaagt-men-planken-riffs.

Ten opzichte van zijn voorganger valt wel op dat Grafjammer op momenten nog een tandje minimalistischer uit de hoek komt. Neem het primitieve blackmetalgeraas in Bloedbruid, dat met minimale middelen een morbide eerbetoon aan de Noorse grootmeesters uit de ‘tweede golf’ biedt. En in Rampokker wordt het vuur zonder al te veel finesse aangewakkerd door het woeste geknuppel van drummer Jicht (Rob Koopman) en de directe, effectieve riffs van gitaristen Jammerhout (Bram Bijlhout) en Jeroen Veen. Tegen het eind wordt het materiaal echter iets te eendimensionaal. Zo blijken Schoftensermoen en Varkensbocht vooral onderscheidend door hun ploertige titels, maar zijn de nummers in muzikaal opzicht wat al te basaal.

Desondanks is De Tyfus, De Teerling een lekker en onderhoudend plaatje geworden, met een hoog energieniveau. Een pluspunt is ook de uitstekende vocale prestatie van Jansen, die er met veel bezieling op los schreeuwt en kermt. Ook productioneel gezien klinkt Grafjammer precies goed: ruw, ongepolijst en met een lekker smerig randje. Met een speelduur van amper vijfendertig minuten kiest de band er bovendien voor om zijn kruit niet op te sparen. De Tyfus, De Teerling is weliswaar iets minder effectief dan zijn voorganger, die nog net wat smeuïger en relleriger klinkt, maar desondanks is het moeilijk om geen grijns te krijgen bij het beluisteren van zoveel ongepolijste boertigheid.

Tracklist:
1. De Dijk Is Dicht
2. Hachel Mijn Bout
3. Lijdensverlenger
4. Bloedbruid
5. Krengenslagers
6. Bertken
7. Rampokker
8. Schoftensermoen
9. Varkensbocht
10. Waanzee

Score: 76 / 100

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 3 april 2025

Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.