Fleddy Melculy
Enquête

Wat is tot dusver jouw favoriete studio-album, dat in oktober 2026 werd uitgebracht?

Amon Amarth - The Allfather Awakens
Brymir - What We Leave Behind
Butcher Babies - Nightbloom
Carnation - Symphony In Flesh
Cirith Ungol - All The Shadows
Enslaved - Mið
Escape The Fate - The Last Goodbye
Forbidden - Forbidden
Frozen Crown - The Legend Of The Six Kings
Gloryhammer - Space 1993
Graveyard - Fever
Greta Van Fleet - Palace For The People
Imminence - Axis Mundi
Insomnium - Netherworlds
Left To Suffer - Unwelcome Guest
Mental Cruelty - Echoes Of A Forlorn Land
Ministry - Hate To Go
Miss May I - No Place For Me
Nickelback - Everything Under The Sun
Queens Of The Stone Age - Perfecth
Rattlesnakes - Shadows In The Night
Shores Of Null - Homesick
Tony Iommi - From The Dark
Wolves In The Throne Room - Estuary
een ander album uit oktober 2026

[ Uitslag | Enquêtes ]

    3 november:
  • Carpenter Brut, Health en Vowws
  • Nicko McBrain
  • Puscifer en Dave Hill
  • 4 november:
  • Shinedown en Those Damn Crows
  • The Obsessed en Svetlost
  • 5 november:
  • Any Given Day
  • Hippotraktor
  • Kamelot, Exit Eden en Temperance
  • Sorcery, Cutthroat en Damnation
  • 6 november:
  • Brainstorm festival
  • Electric Eel Shock en De Stekkers
  • Grindpad en Razorblade Messiah
  • O.R.k.
  • Weekend Nachos, Seein' Red, Pressure Pact, Abusive Forms en Opstand
  • 7 november:
  • Brainstorm festival
  • Dutch Doom Days XXIV
  • Insurrectio, Boneripper, Written In Blood en Deafened To Death
  • 8 november:
  • Dutch Doom Days XXIV
  • Helldriver
  • Korn, Architects en Pixel Grip
  • Vengeance, Seven Thirty en Helldriver
    3 december:
  • Imperial Triumphant en Knoll
  • John Corabi & Friends
  • Morbid, Messor Falce en Hellevorst
  • Sugar Spine en Braces
Kalender
Vandaag jarig:
  • Bert Jansch (The Pentangle)† - 83
  • Glenn Evans (Nuclear Assault) - 64
  • John Barry (componist)† - 93
  • Michel Canavaggia (Your Shapeless Beauty) - 49
  • Mick Thomson (Slipknot) - 53
  • Phil Kettner (Lȧȧz Rockit) - 63
  • Stefan Horn (Behind The Scenery) - 49
  • Steven Wilson (Porcupine Tree) - 59
  • Tim McIlrath (Rise Against) - 47

Vandaag overleden:
  • Quincy Jones (producent) - 2024
Review

Therion - Leviathan
Jaar van release: 2021
Label: Nuclear Blast Records

Therion - Leviathan

De vraag of nieuw werk ook moet verrassen of origineel moet zijn, levert een eindeloze discussie op. Het is bovendien een vraag die opduikt tijdens het beluisteren van het zeventiende studioalbum van Therion, de liefdesbaby van Christofer Johnsson. Ooit stond Therion voor death metal, maar al vanaf Theli (1996) heeft Johnsson zich toegelegd op het verweven van opera en metal. Dat heeft in de jaren negentig behoorlijk wat iconische muziek en albums opgeleverd, maar de laatste paar platen konden amper bekoren. Het grootste dieptepunt is het ambitieuze Beloved Antichrist, dat ruim drie uur duurt en Johnsson grootste metalopera had moeten zijn. Het resultaat is echter langdradig gejammer en tracks die nog niet als b-kant kunnen dienen bij het beste wat Therion ons de afgelopen decennia heeft voorgeschoteld.

Voor Leviathan tapt Johnnson dan ook uit een ander vat. In plaats van pogingen tot vernieuwing zoekt hij het bij muziek die het altijd goed heeft gedaan bij de liefhebbers. Het resultaat is verbluffend goed. Verwacht dan ook geen experimenten, urenlang gepriegel of eindeloos voortkabbelende songs. De elf nieuwe nummers klinken direct vertrouwd en alle bekende Therion-elementen zijn aanwezig: de aanlokkelijke koorzang, vocale uitspattingen van de solisten, de songs met Oost-Aziatische tintjes, een divers instrumentarium en zang in verschillende talen. Leviathan is lichter van klankkleur dan bijvoorbeeld Theli, maar kent ook zijn ruigere momenten. De productie en het algehele geluid zijn bovendien indrukwekkend.

Het album opent met een lekkere rocksong à la Therion die na een vlotte rockintroductie van de beide solisten (tenor Thomas Vikström, sopraan Lori Lewis) al snel bekend in de oren klinkt zodra de koorpartijen losbarsten. Het is een uitstekende binnenkomer die tegelijkertijd het toegankelijke karakter van het album, maar ook de knappe instrumentatie en melodielijnen benadrukt. Aži Dahāka en Great Marquis Of Hell passen in hetzelfde straatje. Tijdens het energieke, folk-achtige Tuonela krijgen de vaste vocalisten hulp van Marco Hietala (ex-Nightwish).

Uitblinkers zijn er in de vorm van Die Wellen Der Zeit, dat ondanks het hoge Clannadmetalgehalte erg ontroert en de ritualistische songs Eye Of Algol en Nocturnal Light. De eerstgenoemde speelt mooi met de verschillen in klank tussen de sopraan en de diepere mannenstemmen die haar oproepen beantwoorden. De typisch springerige gitaarsolo is de kers op de taart, al laat het einde te wensen over.

Dat geldt ook voor de uitglijder El Primer Sol, dat met welhaast karikaturale, overdreven uitschieters van Vikström een wat aparte uitstraling heeft. De repetitieve koorpartijen zijn aanstekelijk en ook doen de partijen van Lewis het goed, maar het blijft een ietwat vreemd nummer dat niet geheel past bij de rest. De hopeloze krijs waarmee er plots een einde komt aan de track is daar het ultieme voorbeeld van. Het is een kleine smet op een anderszins bijzonder appetijtelijke plaat.

Met Leviathan speelt Johnsson met zijn Therion op veilig, maar hij doet dat wel op een zeer kundige en kunstige wijze. Goede nummers, prima ingespeeld en een uitstekend geluid. Na de hopeloze experimenten van de afgelopen jaren is dit een succesvolle comeback.

Tracklist:
1. The Leaf On The Oak Of Far
2. Tuonela
3. Leviathan
4. Die Wellen Der Zeit
5. Aži Dahāka
6. Eye Of Algol
7. Nocturnal Light
8. Great Marquis Of Hell
9. Psalm Of Retribution
10. El Primer Sol
11. Ten Courts Of Diyu

Score: 82 / 100

Reviewer: Waldie
Toegevoegd: 22 januari 2021

Meer Therion:

Zoeken
    31 oktober:
  • Arckanum - Beswærilsin
  • Dread Witch - Cult
  • Necroseminal Spatter - Sick Ways to Sodomy
  • Powermönger - Powermönger
  • 1 november:
  • Dantalion - Dantalion
  • 4 november:
  • Disembody - Awakening of Ancient Evil
  • Mira Disconnect - Entangled
  • Sentries - Disciples of Void & Fire
  • 6 november:
  • Adversor - This Mortal Coil
  • Afterlife - The Pain That Shapes Us
  • Architect Of Seth - Solitude Solaire
  • Besotten - Eye of the Monolithicrypt
  • Coilguns - Everything We Love, We Destroy
  • Comeback Kid - Chosen Hell
  • Deathbarrel - Life Resignation Notice
  • Diggeth - Intrinity
  • Dikajee - The Frame
  • Distant - Into Despair
  • E-L-R - Atropa
  • Eternity's End - Titanblood
  • Extol - Aura Of Decay
  • Future Static - Ornaments & Memories
  • Hatebreed - Fatal Paradox
  • Hyperion - Elysia
  • Hypno5e - Trame Noire
  • Junkyard Drive - Squeeze
  • King Satan - Black Magick Abraxas
  • Kolman & Calvert - The Pink Carnage of Cartilago
  • Liminal Spirit - Forfeiture Hymns
  • Lockslip - The Conversation
  • Midnight - Satanic Attack Live!
  • Night Gaunt - Rupture
  • Olympus - L'appel Du Vide
  • Outloved - IS THIS LETTING GO
  • Ováte - Rúin
  • Perpetua - Saviour to None
  • Prong - Prong
  • Saor - Caledonia
  • Shakhtyor - Simulacron
  • Shogun Mojo - Shogun Mojo
  • Sisar - Valo valtaa vielä kaiken
  • Tangerine Stoned - Faded Dreams
  • The Jack Knives - Negative Spaces
  • thrown - UNWANTED
  • Trollfest - Trollywood
  • Underdark - O Come Forth Annihilation
  • WINGLESS - Vision Beyond Form
  • 7 november:
  • Falsimonian - For Survival

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl, en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.