Bibelot, Dordrecht
Enquête

Wat is tot dusver jouw favoriete studio-album, dat in juni 2026 werd uitgebracht?

A.A. Williams - Solstice
Amberian Dawn - Temptation's Gates
August Burns Red - Season Of Surrender
Converge - Hum Of Hurt
Cyhra - Requiem For A Pipe Dream
Edu Falaschi - Mi'raj
Einherjer - Lifeblood
Evanescence - Sanctuary
Evergrey - Architects Of A New Weave
Fires In The Distance - Circadian Promise
Khemmis - Khemmis
Lex Legion - Lex Legion
Masterplan - Metalmorphosis
Muse - The Wow! Signal
Nargaroth - Apocalyptic Steel
Nunslaughter - Satanic Chaos Legions
Slift - Fantasia
Speedslut - Cimbrian Rites
Stormkeep - The Nocturnes Of Iswylm
Tarja - Frisson Noir
The Pretty Reckless - Dear God
Walg - VI
Warning - Rituals Of Shame
Yes - Aurora
een ander studio-album uit juni 2026

[ Uitslag | Enquêtes ]

    5 juli:
  • Nunslaughter en The Black Moriah
  • 7 juli:
  • Uada
  • Masacre en Dauthuz
  • 9 juli:
  • Floor Jansen
  • Vindicta
  • 10 juli:
  • Bospop festival
  • Vindicta
  • 11 juli:
  • Biohazard en Sworn Enemy
  • Bospop festival
  • Wade Black's 35 Years Of Metal
    5 augustus:
  • Misery Index en Carnation
  • Opeth
  • Phil Campbell's Bastard Sons
  • Sacred Reich, Angelus Apatrida en Velozza
Kalender
Vandaag jarig:
  • Jason Wade (Lifehouse) - 46
  • Jimmy Crespo (Aerosmith) - 72
  • Michael Sadler (Saga) - 72
  • Niels Löffler (Orden Ogan) - 46

Vandaag overleden:
  • Michaël Konovaloff (Hell City) - 2015
Review

Anathema - The Optimist
Jaar van release: 2017
Label: Kscope
Anathema - The Optimist
Wat zou er toch gebeurd zijn met de persoon die in de auto zit op de hoes van A Fine Day To Exit (2001)? Dat vroegen de bandleden van Anathema zich ook af. Het antwoord volgt op The Optimist, al laten de Britten wel ruimte in deze 'vertelling' aan de luisteraar om hun eigen interpretatie aan de teksten te geven.

Ondanks de thematische connectie met het album uit 2001 en een paar verwijzingen ernaar middels fragmenten (zo is een fractie van Pressure te horen) en naar latere albums, waaronder We're Here Because We're Here (2010), is The Optimist zowel herkenbaar als vernieuwend. Zo zijn er enerzijds de bekende opbouw met steeds meer lagen rond een enkel idee, de vocalen van Lee Douglas (zij krijgt meer ruimte dan ooit) en Vincent Cavanagh en de Radiohead-elementen. Radiohead hoor je onder andere terug in de ritmiek en het pianospel in Wildfires (een samenkomst van Videotape, Everything In Its Right Place en Sail To The Moon) en het rockende Leave It Behind, dat wat Oasis-achtige zanglijnen bevat. Ook in Back To The Start komt de naam Oasis in gedachten op.

Anderzijds is het album moderner en filmischer dan ooit met een grotere focus op elektronica (het instrumentale San Francisco), pianospel en klassieke arrangementen (het prachtige Endless Ways en het titelnummer met ritmetwists). Endless Ways leidt een sterke fase in die aanhoudt tot en met Springfield. Verrassend en geslaagd is daarna het loungy, jazzy Close Your Eyes, met blazers en Beth Gibbons-achtige zang van Lee, al kan het songmateriaal ook slaap verwekken.

Het gitaarwerk is nog steeds aanwezig, maar minder prominent dan voorheen. De productie is ruimtelijk, de nummers zijn over het algemeen rustig en het geheel is zeer fraai gearrangeerd en luistert weg als een soundtrack. Verwacht beslist geen stevige songs, op Leaving It Behind en Can't Let Go na. Slechts op enkele momenten pakt het album wat harder uit, maar het is toch doorgaans vooral ingetogen, wat zwaarmoediger en dromeriger dan de laatste platen met een vollere sound dan het minimalistische Distant Satellites. Uitschieters zijn er eigenlijk nauwelijks tot niet. Zwakke broeders evenmin, al zijn Ghosts en Can't Let Go minder opmerkelijk.

Het kost de nodige luisterbeurten om deze release te doorgronden en alsnog laat de plaat je met veel vraagtekens achter. Zowel met betrekking tot de teksten (die overigens geen betrekking hebben op de hoofdpersoon, maar op de levens van bepaalde bandleden) als met het niveau van de muziek. Ook al zijn er raakvlakken met het verleden, het klinkt veelal toch anders en bij vlagen desolaat. The Optimist zal voor uiteenlopende meningen onder de fans gaan zorgen. De Britten blijven zich wel ontwikkelen, maar de richting waarin zal niet iedereen tevreden stemmen.

Tracklist:
1. 32.63N 117.14W
2. Leaving It Behind
3. Endless Ways
4. The Optimist
5. San Francisco
6. Springfield
7. Ghosts
8. Can't Let Go
9. Close Your Eyes
10. Wildfires
11. Back To The Start

Score: 75 / 100

Reviewer: Jeffrey
Toegevoegd: 1 juni 2017

Meer Anathema:

Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.