Fleddy Melculy
Enquête

Ga jij weleens voor een concertfilm of muziekdocu naar de bioscoop?

Ja, regelmatig
Ja, af en toe
Tot dusver slechts één keer
Nog niet, maar binnenkort wordt de eerste keer
Nee, maar wellicht ga ik dat ooit een keer doen
Nee, concertfilms of muziekdocu’s kijk ik wel thuis op een kleiner scherm
Nee, concertfilms en muziekdocu’s interesseren me sowieso niet
Anders, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    4 oktober:
  • Firtan
  • Myrath
  • ProgPower Europe

    Met o.a. Einar Solberg, The Dear Hunter en Rendezvous Point

  • Ronnie Romero en Gus G.
  • Spiritbox, Jinjer en Dying Wish
  • 5 oktober:
  • Myrath
  • Unprocessed, Of Virtue en Daedric
  • 7 oktober:
  • Hällas en Earth Tongue
  • 8 oktober:
  • Holystone en Hidden Since The Foundation Of The World
  • Monolord en Dopelord
  • Spiritbox, Jinjer en Dying Wish
  • The Amity Affliction, Silent Planet, Varials en Orthodox
  • 9 oktober:
  • Alpha Wolf, Fox Lake en Diamond Construct
  • Ancient Rites, Pentacle en Asgrauw
  • Bokkeryers
  • Elithium, Pacemaker en Maanvlinder
  • Mork, Soulburn en Arroganz
  • Onslaught, Prophecy 23 en Toranaga UK
  • Plan Nine
  • Rapalje
  • Shadow Of Intent, Aborted, Disembodied Tyrant en Soreption
  • Soulcrusher
  • Sylvan en Blind Ego
  • Waxing crescent
  • 10 oktober:
  • Eleine
  • Insurrection, Narcolepsy en Sayas
  • Metal Experience Fest
  • Soulcrusher
  • The Devil Wears Prada, Novelists, 156/Silence en Oversize
Kalender
Vandaag jarig:
  • Adrian "Covan" Kowanek (Decapitated) - 49
  • Alex "Esoterica" Poole (Chaos Moon) - 40
  • Alex Holzwarth (Rhapsody) - 58
  • Anders Öström (Blind Stare) - 43
  • Carla Harvey (Butcher Babies) - 50
  • Darren Middleton (Powderfinger) - 55
  • Destroyer (Hate) - 42
  • Duke Robillard (The Fabulous Thunderbirds) - 78
  • Essie Zagers (Emerald)† - 63
  • Fuchs (Die Apokalyptischen Reiter) - 53
  • Gil Moore (Triumph) - 73
  • Gyri Smørdal Losnegaard (Tristania) - 48
  • Ignacio "Jevo" Garamendi (Valhalla) - 51
  • Jim Fielder (The Mothers Of Invention) - 79
  • Jody Stephens (Big Star) - 74
  • Juka (Moi Dix Mois) - 45
  • Lena Katina (t.A.T.u.) - 42
  • Monica "Demonica" Janssen (X-Tinxion) - 48
  • Paul Schluter (Last Crack) - 58
  • Paul van Son (Headhaunter) - 47
  • Richard Reed Parry (Arcade Fire) - 49
  • Russell Simmons (Def Jam Recordings) - 69
  • Saki (Mary’s Blood) - 36
  • Sam Schneider (Inferi) - 40
  • Shiran Kaïdine (Year Of No Light) - 45
  • Stanley Robertson (Asenblut) - 28
  • Tim Palmer (producent) - 64
  • Tomi Göttlich (Grave Digger) - 59

Vandaag overleden:
  • Graham Chapman (acteur) - 1989
  • Grim (Borknagar) - 1999
  • Janis Joplin (Big Brother And The Holding Company) - 1970
  • Paul Van Bruystegem (Triggerfinger) - 2025
Review

Meshuggah - Chaosphere (25th Anniversary 2023 Remastered Edition)
Jaar van release: 2023
Label: Atomic Fire Records

 -

Wie de discografie van Meshuggah ook maar enigszins kent, weet dat die eerste paar platen eigenlijk best ruk klinken. Kinderen van de tijd, zou je kunnen zeggen, maar gegeven de fenomenale productie van de latere platen, zal het de Zweedse maatfanaten van Meshuggah ook niet ontgaan zijn dat een makeover geen kwaad kan. Dientengevolge zit u opgescheept met dit schrijfsel. Ter ere van het vijfentwintig jarig bestaan van het onderhavige schijfje is de plaat namelijk opnieuw gemasterd.

Het lijdt geen twijfel dat de plaat daar baat bij heeft. Tegelijkertijd heeft men oog gehad voor het originele, rauwe product. Zodoende kan men spreken van een vakkundige oppoetsbeurt zonder daarbij de tijdsgeest van deze plaat uit het oog te verliezen. Deze remaster is dus geenszins een poging de geschiedenis schade toe te brengen of te herschrijven.

Over die geschiedenis moeten we het maar eens hebben. Want dat de band geschiedenis geschreven heeft, staat buiten kijf, maar dat begon allemaal in 1987 in het Noord-Zweedse stadje Umeå, dat niet alleen bekend is om zijn berkenlanen maar ook bands als Refused en Cult Of Luna voortbracht. De band ontleende zijn naam aan het Jiddische woord voor gestoord en de geboorte van wat een van de meest baanbrekende bands in zowel het extreme als in het progressieve hoekje van de metal zou worden, was een feit.

Het duurde even voordat de band op stoom kwam. Na wat opstartproblemen tekende de band in 1990 bij Nuclear Blast voor Contradictions Collapse. Daarna volgde een aantal ep's om vervolgens in 1995 met Destroy Erase Improve op de proppen te komen. Zowel om commerciële redenen als dat men dichterbij het management wilde zitten, verhuisden de mannen naar Stockholm. Immers, het tijdperk van online samenwerking, MySpace en wat al dies meer zij, liet nog even op zich wachten.

Fast forward naar het overgangsalbum Chaosphere. Met deze plaat neemt de band afscheid van de machinale stop-and-go-thrash die de eerste platen kenmerken, om meer nadruk te leggen op de eerder al aanwezige polyritmische en polymetrische elementen. In een tijd waarin vernieuwing in metal een beetje op zijn gat ligt, zijn de complexe, staccato songstructuren een verademing en kunnen avant la lettre als revolutionair gezien worden. Want laten we eerlijk zijn, sec beschouwd heeft Chaosphere bedoeld of onbedoeld meer weg van een jazzfusion-plaat. De overeenkomsten met de grote bands aan het eind van de jaren negentig zijn op een hand te tellen. Daarmee legt de band echter de fundamenten voor de toekomst van de technische en progressieve metal. Tevens plaveert de blauwdruk van deze plaat de weg voor wat later bekend zou worden als djent. Het aantal bands dat Messhuggah niet in de biografie zou hebben staan, was schaars. Iedereen zou die stacattoriffs met polyritmes in zijn DNA hebben, ook al zouden de Zweden zelf tegen die tijd al linksafgeslagen zijn.

Ook qua titels is de band deels redelijk aan de progressieve, welhaast extravagante tour. Neem nou New Millenium Cyanide Christ. Het meest live gespeelde nummer van de plaat doet me nog altijd de wenkbrouwen fronsen. De hilarische videoclip in de tourbus bij dit nummer verandert die fronsen echter in een glimlach. Mocht u die clip niet kennen, weet u wat u te doen staat. Hoewel de tracklist ook opgeluisterd wordt door titels als het bijkans simplistisch getitelde Sane, gaan de wenkbrauwen weer terug in de eerdergenoemde plooi bij titels als The Mouth Licking What You've Bled en Corridor Of Chameleons. Stuk voor stuk zijn het draken van titels. Ze staan dan weer in schril contrast met titels als Concatenation en Elastic, en zo speelt Meshuggah met verwachtingen.

Over die laatstgenoemde track, Elastic, moeten we het eens even hebben. Typerend voor het decennium wordt de afsluitende track gevolgd door een stilte, om vervolgens over te gaan op iets raars, extravagants, exorbitants of wat dan ook. Gimmick of niet, Slipknot, Marilyn Manson... Iedereen deed het. Wij, cd-luisteraars van die tijd, schrokken ons de tering als zo'n bonustrack enkele minuten later ineens begon. Niet in de laatste plaats omdat het, zoals gezegd, nogal dissonant was met de rest van de plaat. Maar hoe overtref je jezelf als dissonantie je 'middle name' is? Simpel, Meshuggah speelt gewoon vier tracks tegelijkertijd. Door te spelen met volume, zijn de verschillende tracks afwisselend prominenter aanwezig en worden ze voor de aandachtige luisteraar om de beurt herkenbaar.

Vlak na de release volgt een korte tour door de VS en na de release in november trekt de band samen met Entombed door Scandinavië. Middels de tour met Slayer stapt Meshuggah definitief uit de underground en behoort sindsdien tot de canon van van de metalscene. De rest is geschiedenis.

Deze remaster, die bij het label Atomic Fire Records verschijnt, is dus vooral voor de verzamelaars en voor diegenen die de plaat wegens productie vaak achterwege lieten. Fans van de laatste twee decennia die nooit in de geschiedenis gedoken zijn (bestaan die?!), doen er goed aan deze schijf eens onder handen te nemen.

Tracklist:
1. Concatenation
2. New Millennium Cyanide Christ
3. Corridor Of Chameleons
4. Neurotica
5. The Mouth Licking What You’ve Bled
6. Sane
7. The Exquisite Machinery Of Torture
8. Elastic

Reviewer: Wouter
Toegevoegd: 18 november 2023

Meer Meshuggah:

Zoeken
    1 oktober:
  • Convulsif - Anatomy of Rage
  • Doctor Nez - Nothing Short of Silver
  • 2 oktober:
  • Aeturna - Aeturna
  • Amon Amarth - The Allfather Awakens
  • Bombstrap - Big Enemy
  • Brymir - What We Leave Behind
  • Crystal Throne - Chantry Of Sacrifice
  • Deathcult - Cult Of The Dog
  • Dissimulator - Artifice Dissolves
  • Eshtadur - In Darkness All Shadows Gone
  • Frozen Crown - The Legend Of The Six Kings
  • Hippotraktor - Annihilist
  • Inherited - All 4 One
  • Michael Bormann's Jaded Hard - South West
  • Mørkgrim - Sogur frá Norðfirði
  • Of Virtue - Death of the Altar
  • POHL / Ogives Big Band - Split
  • Razorvoid - Into the Void
  • Sansera - Soleil Noir
  • Servant - Lux Ex Inferis
  • Spirit Possession - Cathedral Speech
  • Temic - Ceiba
  • The Crystal Teardrop - Love You More
  • The Machine - Another Sun
  • Wes Hoffman - For The Better
  • Wizard Tattoo - When Gods Had Hands
  • Xasthur - Open to Misinterpretation
  • Zornheym - Descending Into Madness
  • 7 oktober:
  • Taufpatin - Les Malfaisances de la Taufpatin
  • 9 oktober:
  • Callous Master - Callous Master
  • Cordyceps Corpse - Perverse Craving For Rotting Corpses
  • Crimson Coven - I - The Forge
  • Cultus Sanguine - Tears Painted Sky
  • Dawn Of Demise - Feed My Absurdity
  • Détresse - Misères
  • Esoctrilihum - Annochiül Xar Sorthïlazur
  • Feldspar - Soft Side
  • Graveyard - Fever
  • HateSphere - Guillotine
  • Heavy Temple - Live from the Inner Sanctum
  • Hell-Born - VII
  • Hellucination - Penumbral
  • In This Hell - Bliss
  • Kid Bookie - Cheaper Than Therapy II
  • Leach - Psychosomatic
  • Leper Colony - Back to Primal Sludge
  • Margarita - Abysses of Melancholia
  • Mutation - Esoteric Order of Debauchery
  • Orbita - Farewell to All We've Lost
  • Ram - Against
  • Sickmind - Babel Tower
  • Smoulder - Witch Wife in an Alien World
  • Steak - Steak
  • Thomas Giustini - COMPOSITIO
  • Tungsten - Ashes
  • Werewolves - You're Weak And You Know You're Weak
  • Wolfbrigade - Howl from Underground
Bibelot, Dordrecht Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.