Batushka Epica & Amaranthe - The Arcade Dimensions Tour
Enquête

Wat is jouw favoriete rock- of metalsong uit het jaar 2016?

Alter Bridge - Show Me A Leader
Amon Amarth - Raise Your Horns
Avatar - The Eagle Has Landed
Avenged Sevenfold - The Stage
Brutus - All Along
Death Angel - The Moth
Epica - Beyond The Matrix
Fleddy Melculy - T-Shirt Van Metallica
Ghost - Square Hammer
Gojira - Stranded
Hatebreed - Looking Down The Barrel Of Today
Insomnium - Winter's Gate
Jinjer - Pisces
Kreator - Satan Is Real
Machine Head - Is There Anybody Out There?
Megadeth - Dystopia
Metallica - Spit Out The Bone
Oathbreaker - Second Son Of R.
Obituary - Ten Thousand Ways To Die
Opeth - Sorceress
Overkill - Mean, Green, Killing Machine
Sabaton - The Last Stand
Testament - Brotherhood Of The Snake
Volbeat - The Devil's Bleeding Crown
een andere kraker uit 2016

[ Uitslag | Enquêtes ]

    22 januari:
  • The Answer Lies In The Black Void en Behind Closed Doors
  • 23 januari:
  • Dymytry Paradox
  • 24 januari:
  • Jinjer
  • 25 januari:
  • Cryptopsy, 200 Stab Wounds, Inferi en Corpse Pile
  • Lucifer's Child, Servant en Neverus
  • Malphas, Drôvich en Verwilderd
  • The Answer Lies In The Black Void, The Fifth Alliance en Ineptitude
  • 28 januari:
  • Onslaught
  • Paleface Swiss
Kalender
Vandaag jarig:
  • Ben Moody (Evanescence) - 45
  • Bryan Hipp (Brutality)† - 58
  • Christopher Bradley (Beneath The Massacre) - 43
  • Luis Moya (Poema Arcanus) - 52
  • Morie "Heath" Hiroshi (X Japan) - 58
  • Steve Riley (L.A. Guns)† - 70
  • Steven Adler (Guns N' Roses) - 61

Vandaag overleden:
  • Barry Goldberg (The Electric Flag) - 2025
  • Rhett Forrester (Riot) - 1994
Review

Gutslit - Carnal
Jaar van release: 2023
Label: eigen beheer

 -

Brute death heeft vaak te lijden onder te veel zinloos gebeuk, of het slaat door in complexiteit en technisch vernuft. Hierdoor weet het de aandacht van de gemiddelde metalfan moeilijk vast te houden. Dat is precies waar Gutslit in beeld komt. De brute death van deze heren is veel meer dan alleen sadistische razernij. De formatie combineert een barbaarse ritmesectie, sterk gitaarwerk, brute vocalen en technische flair met uitstekende songwriting en een goede productie.

Gutslit werd vijftien jaar geleden in Mumbai opgericht door bassist Gurdip Singh Narang. Zes jaar zijn verstreken nadat de voorganger Amputheatre (2017) het levenslicht zag. Met die plaat wist de band zich op te werken tot een gevestigde naam en kreeg de formatie bovendien voet aan de grond in Europa. Door de pandemie lag het optreden volledig stil en die tijd is goed benut om ieder aspect verder te ontwikkelen.

Carnal is het derde album van de Indiase deathgrind-act en is een schoolvoorbeeld van brute death op topniveau. Het is een sonische aanval op de zintuigen met een enorme dosis agressie, verpletterende grooves, barbaarse vocalen, gruwelijke teksten en onberispelijke instrumentbeheersing. De muziek, geschreven door gitarist/componist Prateek Rajagopal, grenst aan het technische spectrum, maar nooit zonder het catchy element uit het oog te verliezen. Net als op de voorgaande platen duiken stijlelementen van Dying Fetus, Aborted en Cattle Decapitation op, maar Gutslit brouwt daar een mengsel volgens eigen receptuur van.

De aandacht voor details komt in alles naar voren, zelfs in het fraaie artwork van Kidsquidy. Om het resultaat nog verder omhoog te stuwen, investeren de heren al vanaf de begindagen in een goede productie. Voor de mix en mastering van Carnal is Mark Lewis (The Black Dahlia Murder, Trivium) verantwoordelijk. Wat daarnaast bijdraagt aan het luisterplezier is de terugkeer van frontman Aditya Barve, te horen op het debuutalbum Skewered In The Sewer (2013). Daarmee zijn de pig squeals ook weer terug, want die liet zijn voorganger Kaushal LS op Amputheatre volledig achterwege.

Het zal geen verrassing zijn dat de donkere uithoeken van de menselijke natuur een onuitputtelijke bron van inspiratie vormen. Carnal, letterlijk vertaald vleselijk (wat betrekking heeft op je lichaam, vooral met de gedachte aan seks), baant zich een weg door de verwrongen geest van seriemoordenaars. De sonische aanval wordt geopend met Son Of Sam, David Berkowitz, die zijn daden in de jaren zeventig pleegde in New York. Matriarch vertelt het verhaal van Ed Kemper (met zijn verklaring halverwege het nummer) en Bind Torture Kill dat van Dennis Lynn Rader, alias BTK. De verknipte geest van Jeffrey Dahmer staat centraal in het groovende Altar Of Putridy. De inleidende sample van The Killing Joke is een bekende uitlating van John Wayne Gacy.

Opener Son Of Sam is niet overdreven technisch en de eerste single Matriarch geeft een goede indruk van het album als geheel. Bind Torture Kill (met gastvocalen van Julien Truchan van Benighted) ontpopt zich vrijwel meteen als het favoriete nummer. Het is ook de eerste track waarin de kreten en keelklanken van Aditya Barve een opvallende overeenkomst laten horen met het stemgeluid van Martin Matoušek (Gutalax). Wie in de geschiedenis van Gutslit duikt, zal ontdekken dat dit niet zo toevallig is als dat het lijkt. De bands kennen elkaar van het Obscene Extreme-festival in Tsjechië, waar Gutslit al verschillende jaren acte de présence heeft gegeven.

Bij een track van veertig seconden denk je aan een instrumentaal rustpuntje, maar niets is minder waar. Insidious is een korte, genadeloze track. Brute agressie hoeft niet per definitie te betekenen dat een kolkende massa gitaren je ingewanden aan stukken scheurt. Gutslit bewijst dat je met een donderende ritmesectie ook ongenadig hard kunt toeslaan. Body Snatcher, de titel van een Amerikaanse horrorfilm uit 1945, is een kruipend, angstaanjagend beest dat alles op zijn pad vermorzelt. Ook de afsluiter Primeval, de titel van een sciencefiction-serie over scheuren in de tijd, waardoor monsters uit het verleden naar het heden kunnen komen, is wat tempo betreft iets vergevingsgezinder, maar ook dit is een allesvernietigend zwaargewicht.

Met Carnal heeft Gutslit de lat voor zichzelf weer een stuk hoger gelegd. De nummers zitten goed in elkaar en laten geen kans voorbijgaan om de luisteraar te vermorzelen. De intensiteit van deze genadeloze bak herrie is enorm. In die zin is de speelduur van een half uur echt voldoende. De terugkeer van Aditya Barve zorgt voor meer vocale variatie, wat bijdraagt aan het luisterplezier. Gutslit heeft de release van Carnal in Trutnov gevierd met een optreden op Obscene Extreme 2023. Het zal een kwestie van tijd zijn voor we de band ook op de Nederlandse podia gaan zien.

Tracklist:
1. Son Of Sam
2. Matriarch
3. Bind Torture Kill
4. The Killing Joke
5. Insidious
6. Body Snatcher
7. Altar Of Putridity
8. Primeval

Score: 87 / 100

Reviewer: Marc
Toegevoegd: 17 juli 2023

Bibelot, Dordrecht Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.