Fleddy Melculy
Enquête

Van de kernleden Tipton, Downing, Hill en Halford is alleen de laatstgenoemde nog over in de live-formatie van Judas Priest. Vind je het daarom beter als voor optredens de bandnaam voortaan gewijzigd wordt?

Ja
Nee
Geen voorkeur

[ Uitslag | Enquêtes ]

    15 oktober:
  • Firtan en Bezwering
  • 16 oktober:
  • Humanity's Last Breath, Vildhjarta, Enterprise Earth en Karmanjakah
  • Firtan en Bezwering
  • Masters Of Reality
  • Mayhem en Marduk
  • Nymue en De Griene Wâlden
  • 17 oktober:
  • Anvil en Killer
  • Bards of Valor, Ilmarinen, Epinikion en Captain Kelphair and the Salty Seamen
  • Electric Eel Shock en Money & The Man
  • Elise en Jurassic Park
  • Fajtfest Fryslân
  • Life's Metaphor, Unfinished en Drain Life
  • Marko Hietela
  • Reinkaos en Morbid Stinsel
  • Spider Deathfest
    Met Rotten Remains, Anomic en Stoflik Omskot
  • The Dirty Denims en Glock '45
  • The Narrator
  • Wounded
  • 18 oktober:
  • Dimmu Borgir en Behemoth
  • Firtan
  • 20 oktober:
  • Amon Amarth, Orbit Culture en Soilwork
  • Wolvennest en Bedsore
  • 21 oktober:
  • Guilt Trip, Judiciary, Justice For The Damned en Long Goodbye
    15 november:
  • Changeling, Obsidian Tide en Hyla
  • Employed To Serve, Cabal en Cold Culture
  • Klone
  • Praying Mantis en The Riven
Kalender
Vandaag jarig:
  • "Dizzy" Dean Davidson (Britny Fox) - 66
  • Benoît Blin (Monolithe) - 46
  • Bob van Deutekom (Dystopia) - 34
  • Christian Müller (Night In Gales) - 49
  • Claudio Botarro Neira (Poema Arcanus) - 51
  • Dario "Darian" Beretta (Drakkar) - 50
  • Dax Riggs (Acid Bath) - 53
  • Don Stevenson (Moby Grape) - 85
  • Elize Ryd (Amaranthe) - 42
  • Jacob Bannon (Converge) - 50
  • Jaroslav "Erno" Šedivý (Flamengo) - 79
  • Jonathan "Jon" Merrelaar (Drain Life) - 47
  • Jonathan Portnoy (Sorxe) - 55
  • Jyrki 69 (The 69 Eyes) - 58
  • Kenny Callebaut (Cathubodua) - 33
  • Larrie Londin (Journey)† - 83
  • Martin (Manatark) - 50
  • Pedro Paixão (Moonspell) - 53
  • Simon McKay (The Agonist) - 40
  • Steven van Dijck (Gitaron) - 35
  • Tim Mallare (Overkill) - 61
  • Vyacheslav Butusov (Nautilus Pompilius) - 65

Vandaag overleden:
  • Gordon Haskell (King Crimson) - 2020
Review

Hellbore - Panopticon
Jaar van release: 2022
Label: eigen beheer

 -

Panopticon is het debuutalbum van het trans-Atlantische tech/death-duo Hellbore, een samenwerking tussen instrumentalist Charlie Munro (Verenigd Koninkrijk) en vocalist Chris Whitby uit New York (Black Negative Domination, Dystopia A.D.). De heren brachten eind 2019 de ep Holy Sadist uit, die zeer goed werd ontvangen. Op het album is de thrash/death geëvolueerd tot een experimentele aanpak, met als basis een verscheidenheid aan moderne death-subgenres (technische death, progressieve death en deathcore).

Van de technische wervelwind All Men Are Created Evil, ingeleid door het orkestrale Libertus, tot het epische Panopticon in drie delen, handelen de teksten over thema’s als extremisme, mediacontrole, religieus fundamentalisme en social engineering. Het panopticon (of panopticum) maakt het mogelijk groepen te controleren. Het architectonische principe van de Britse filosoof Jeremy Bentham (1748-1832) is bijvoorbeeld toegepast in koepelgevangenissen. De Franse filosoof Michel Foucault (1926-1984) beschrijft hoe het ‘panopticisme’ kan worden toegepast in het gedrag van mensen in het dagelijks leven. De geordende maatschappij die alles zichtbaar maakt en beheerst doet ook denken aan de dystopische toekomstroman 1984 van George Orwell. We leven tegenwoordig in een soort digitaal panopticon.

Natuurlijk draait het album als geheel vooral om de creativiteit van Munro, die naast alle gitaarpartijen ook de orkestratie en de uitstekende productie voor zijn rekening neemt. Zijn muzikale talent blijkt ook uit de wijze waarop het slagwerk is geprogrammeerd. De gevarieerde vocalen van Whitby tillen het geheel naar een hoger niveau. Niet alleen de riffs zijn imponerend. Of het nou gaat om het beukende Angel Slayer of het maniakaal klinkende Terror Eyes, iedere track bevat interessante wendingen die verslavend werken. In laatstgenoemde zit bijvoorbeeld een zeer geslaagde jazzsectie die wat ademruimte geeft in de hectiek van het nummer.

Onderdanigheid loopt als een rode draad door de teksten en uiteindelijk vloeit alles naar de epische, driedelige titeltrack. Sfeervolle orkestratie en sonische woede wisselen elkaar continu af. Wat opvalt is dat in de fraaie composities de vocalen een geringe, maar des te krachtigere invloed hebben. De muziek vertelt het verhaal. Ook in het tweede deel draagt de prominentere rol voor de orkestratie bij aan de onheilspellende sfeer. Het laatste deel wordt ingeleid met gitaarspel dat sterk doet denken aan het solowerk van gitaarvirtuoos Steve Vai begin jaren negentig.

Het gemak waarmee Hellbore omschakelt van de ene naar de andere substijl, maakt Panopticon als geheel een prettige luisterervaring. Munro maakt indruk met zijn gitaarwerk, maar hij overdrijft geen moment met zijn skills. Bovendien bevat het album een goede balans tussen deathcore en technische gitaargekte enerzijds en proginvloeden met een meer symfonische aanpak anderzijds. Een aanrader voor liefhebbers van bijvoorbeeld Archspire en Lamb Of God.

Tracklist:
1. Libertus
2. All Men Are Created Evil
3. Angel Slayer
4. Terror Eyes
5. Necrocracy
6. Panopticon I: The Pretence Of Balance
7. Panopticon II: Born To Bleed
8. Panopticon III: The Tyrant’s Throne

Score: 85 / 100

Reviewer: Marc
Toegevoegd: 19 maart 2022

Zoeken
    12 oktober:
  • DANHEIM - Urblod
  • Dominion (New Hampshire) - Mortification of Thy Flesh
  • Tzompantli - Temilotzin
  • 14 oktober:
  • Ola Englund - The Neverending Story
  • 15 oktober:
  • JAMES KENNEDY & THE UNDERDOGS - Kill The Machines
  • Otras - Na Krídlach Morovida
  • Sundowner - Cesspool
  • 16 oktober:
  • A Secret Revealed - The Ruin I Summoned Forth
  • Among the Seeds of Death - Master
  • Antania - The Unholy 33
  • Blind Illusion - Stage Flight: Live At The UC Theatre
  • Carnation - Symphony In Flesh
  • Cløudy Skies - Bury Me Beneath The Stars
  • Defects - Artificial Icons
  • Double Space - Not In A Million Years
  • Fervence - Constructs
  • Generation Steel - Steelmachine
  • Gloryhammer - Space 1993: Wrath of Kor-Virliath
  • Grant The Sun - Biomes
  • Iapetus - The Mother Void
  • Joe Stump - Lords of the Strings
  • Love In Chains - Good Lovin
  • Lugubrious Garment - In The Wide Vale Of Uncreated Night
  • Mannveira - Vesöld
  • Mother of Graves - The Light that Keeps Us
  • NEKUS / BLOODSOAKED NECROVOID - Funerary Rites of Ancient Doom
  • Night Hag - Great Dismal Darkness
  • SADURN - The Underworld
  • SAVE US - Death To Something
  • Scherbentanz - Spiegelmaid
  • Sépulcre - Cryptic Temple Of Otherworldly Abhorrations
  • Shores of Null - Homesick
  • Shy, Low - Purity Spiral
  • Sidus - Lotus
  • St. Digue - Secret Language
  • Stoned Jesus - Songs to Moon
  • STRAY VIEW - Self Inflicted
  • Streamer - Into the Void
  • Temperance - Arcani
  • The Lovecraft Sextet - Penance
  • THE NUMBER TWELVE LOOKS LIKE YOU - Howls from the Holographic Heart
  • Thrakian - The Way
  • Threestepstotheocean - Death of Permanence
  • Urarv - Nychta Psychis
  • URNA - The Great Jihad
  • VENUS GRRRLS - To Die as Lovers May
  • Xeria - Agua
  • 21 oktober:
  • Arabs in Aspic - Sorgens Kapittel
Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.