Bibelot, Dordrecht
Enquête

Wat is jouw favoriete song van Mercyful Fate?

A Corpse Without Soul
A Dangerous Meeting
Black Funeral
Burning The Cross
Come To The Sabbath
Curse Of The Pharaohs
Doomed By The Living Dead
Egypt
Evil
Gypsy
Into The Coven
Is That You, Melissa?
Last Rites
Melissa
Nightmare Be Thy Name
Nuns Have No Fun
Return Of The Vampire
Satan's Fall
The Bell Witch
The Jackal Of Salzburg
The Oath
The Uninvited Guest
Torture
Witches' Dance
een andere Mercyful Fate-kraker

[ Uitslag | Enquêtes ]

    17 september:
  • Allegaeon, Gorod en Abysmal Dawn
  • 18 september:
  • Allegaeon, Gorod en Abysmal Dawn
  • Demon en Steelover
  • FM
  • 19 september:
  • Braces, Loyalty Ends Here en Canyon Literature
  • Keihurd Festival
  • Oddland, Mother Of Millions en Ring Of Gyges
  • Plan Nine
  • Suffering Quota en Trading Hands
  • 20 september:
  • Oddland, Mother Of Millions en Ring Of Gyges
  • 22 september:
  • Evanescence, Poppy en Nova Twins
  • Jiluka
    17 oktober:
  • Bards of Valor, Ilmarinen, Epinikion en Captain Kelphair and the Salty Seamen
  • Electric Eel Shock en Money & The Man
  • Elise en Jurassic Park
  • Fajtfest Fryslân
  • Marko Hietela
  • Spider Deathfest
    Met Rotten Remains, Anomic en Stoflik Omskot
  • The Dirty Denims en Glock '45
  • The Narrator
  • Wounded
Kalender
Vandaag jarig:
  • Ahrue Luster (Machine Head) - 58
  • Bill Black (Elvis Presley)† - 100
  • Edin "Vihor" Cehovic (KRV) - 47
  • Geyner Valencia (Crimson Death) - 50
  • Günter Werno (Vanden Plas) - 61
  • Hank Williams† - 103
  • Keith Flint (The Prodigy)† - 57
  • Lloyd Grant (Metallica) - 65
  • Marcin Urbas (Sceptic) - 50
  • Rafał T. Piotrowski (Decapitated) - 41
  • Steve Karrer (Messiah) - 57
  • Tony "Abaddon" Bray (Venom) - 66
  • Ty Tabor (King's X) - 65
Review

Cynic - Ascension Codes
Jaar van release: 2021
Label: Season Of Mist

 -

Vorig jaar verloor de metalwereld twee muzikanten die in Cynic hebben gespeeld. Bassist Sean Malone (1993-1994, 2008, 2011, 2012-2015, 2017-2020) en drummer Sean Reinert (1987-1994, 2006-2015). Het enige overgebleven lid, Paul Masvidal, besloot om door te gaan en ter verwerking Ascension Codes te maken. Dat doet hij samen met drummer Matt Lynch en toetsenist Dave Mackay, die ook verantwoordelijk is voor de synthbaspartijen. Kan Masvidal nog een keer een meesterwerk als Focus (1993) maken?

Deze vierde full-length komt nog het meest in de buurt van Traced In Air (2008), maar is een entiteit op zich. Enerzijds hoor je de atmosferische fusion metal en de vocoder-vocalen, anderzijds is het geheel spiritueler en gelaagder, zijn de baspartijen vervangen door synthbaspartijen (omdat Masvidal aangeeft dat Malone niet te vervangen is). Het drumwerk is wat moderner en bevat onder meer breakbeats.

Zoals bij elke plaat van Cynic het geval is, moet je ook deze meerdere malen beluisteren om ‘m te kunnen doorgronden en daarna blijf je nog met vraagtekens zitten. Waarom bijvoorbeeld elke keer een interlude (zie codes in de tracklist) tussen de reguliere composities? Antwoord daarop krijgen we op zijn vroegst volgend jaar, als Masvidal een geanimeerde film vrijgeeft over corresponderende dna-codes. Het mysterieuze komt ook terug in de zangpartijen, die deels moeilijk te volgen zijn vanwege de vervorming. Daarnaast staan ze relatief zacht in de mix. Dat is vooral het geval bij de extreme vocalen, die enkele malen opduiken.

Het diepgaande conceptalbum heeft meerdere sterke fases. Het instrumentale The Winged Ones is een heel fijn, melodieus, fusionrockend nummer met interessant drumspel en prima soleerwerk op zowel gitaar (van meestergitarist Plini) als synthesizer. Elements And Their Inhabitants is wat directer en komt wat meer in de buurt van voorganger Kindly Bent To Free Us (2014). Mythical Serpents is dankzij met name de ritmesectie, de beklijvende zanglijnen en de hypnotiserende tremologitaarpartijen een hoogtepunt. Aurora is een relatief catchy, doch aangrijpende track.

Er zijn helaas ook mindere fases. De interludes zullen ongetwijfeld een functie hebben, maar voorkomen dat er een lekkere flow in het album zit. Met name het wat lange DNA Activation Template (ambient, een vrouwelijke computerstem) zal snel tot skipmoment verworden. Kort erop volgt het wat minder overtuigende Architects Of Consciousness. Een ander opmerkelijk punt van kritiek is dat sommige details wat slordig zijn uitgewerkt, zoals de overgang naar het gitaardeel halverwege The Winged Ones en de transitie op een minuut in Mythical Serpents.

Zo’n meesterwerk als Focus is Ascension Codes, hoewel sommigen je anders doen willen geloven, dan ook niet. Daarvoor is het te fragmentarisch en wisselvallig. Dat wil niet zeggen dat het album meteen een tegenvaller is. Er wordt op hoog niveau gemusiceerd (met name het drumwerk verdient een compliment) en het geheel heeft diepgang en sfeer. Wat dat betreft is dit een geslaagd eerbetoon aan de twee Seans, twee muzikale helden die te vroeg heen zijn gegaan.

Tracklist:
1. Mu-54*
2. The Winged Ones
3. A'-va432
4. Elements And Their Inhabitants
5. Ha-144
6. Mythical Serpents
7. Sha48*
8. 6th Dimensional Archetype
9. DNA Activation Template
10. Shar-216
11. Architects Of Consciousness
12. DA'z-a86.4
13. Aurora
14. DU-*61.714285...
15. In A Multiverse Where Atoms Sing
16. A'jha108
17. Diamond Light Body
18. Ec-ka72

Score: 81 / 100

Reviewer: Jeffrey
Toegevoegd: 8 januari 2022

Zoeken
    14 september:
  • Ombra - Night Terror
  • 15 september:
  • Hexbane - From Hell
  • 17 september:
  • Boundaries - Yearning: The unbeautiful after
  • 18 september:
  • Aletheya - Chance To Reborn
  • Allume - Ex Luto
  • Anthrax - Cursum Perficio
  • Bees Made Honey In The Vein Tree - In Between Strides
  • Ch'ahom - Anthropic Rites of Sublimation
  • Chris Horses & The Slow Smoke - Nowhere Bound
  • Fallen Sanctuary - The Gathering of Dreams
  • Game Over - When Darkness Falls
  • Godfrost - Hanging Doll
  • Hansen - Born With A Hammer
  • Krallice - Scour Order
  • Maunah - Hjarta
  • Memories Of A Lost Soul - Lost Memories
  • Mystery Moon - Way Beyond
  • Nytt Land - Ritual of Stone Sun (Live 2026)
  • Revel In Flesh - Flesh For The Kult Of Death
  • Runemagick - After Chaos: Nocturnal Vigil
  • Sea Sleeper - Burden Of Antlers
  • Suffering Quota - Sisyphean Life
  • Taskforce Toxicator - Countdown To Death
  • Terra Black - Mirage
  • The Dogs - Trauma Junkie
  • The Eternal - Obscured Horizons
  • Uncle Acid & The Deadbeats - Shapes Of Midnight
  • Valkyrie's Fire - Out of Darkness
  • Villagers of Ioannina City - Venceremos
  • Wasted Maniacs - Night of the Maniacs
  • 20 september:
  • James Legendforge - The Witchfinder's Flame
Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.