Bibelot, Dordrecht Into The Grave 2026
Enquête

Wat vond jij het gaafste festival van 2025?

Alcatraz Festival
Back To The Beginning
Baroeg Open Air
Brainstorm Festival
Complexity Fest
Drachten Deathfest
Dutch Doom Day
Dynamo Metalfest
Eindhoven Metal Meeting
Graspop Metal Meeting
Grindhoven
Heavy Metal Maniacs
Hedon Zwaar Nieuwjaar
Helldorado
Into The Grave
Into The Void
Jera On Air
Pitfest
Roadburn Festival
Samhain Festival
Soulcrusher
South Of Heaven
Stonehenge Festival
Wacken Open Air
een ander festival uit 2025

[ Uitslag | Enquêtes ]

    10 januari:
  • Briqueville, Hemelbestormer en Modder
  • Grafjammer, Verwilderd en Sterveling
  • Hedon Zwaar Nieuwjaar
  • 11 januari:
  • Born of Osiris, Aversions Crown, Within Destruction en Larcenia Roe
  • 13 januari:
  • Slaughter To Prevail, Dying Fetus en Suicide Silence
  • 14 januari:
  • Ensiferum, Freedom Call en Dragony
  • 15 januari:
  • Aeternus, Nordjevel, Phantom Fire en The Black Moriah
  • Hesken, Anapoda en Hyla
  • Patriarkh, Arkona, HATE, Halls of Oblivion en Sanity
  • 16 januari:
  • Cryptosis en Hesken
  • Rise Of The Wood, Val Tvoar en Echowreck
    10 februari:
  • Deftones, Denzel Curry en Drug Church
  • Ho99o9 en N8Noface
Kalender
Vandaag jarig:
  • Brent Smith (Shinedown) - 48
  • Jerv (Ragnarok) - 49
  • Jim Croce† - 83
  • Lincoln Bowen (The Eternal) - 49
  • Luz Marsen (Haggard) - 53
  • Matthias Zimmer (Perzonal War) - 48
  • Michael Schenker (UFO) - 71
  • Nadja Peulen (Coal Chamber) - 51
  • Pat Benatar - 73
  • Petri Lindroos (Norther) - 46

Vandaag overleden:
  • David Bowie (Tin Machine) - 2016
  • Einar Andre Fredriksen (Funeral) - 2003
  • Fast Eddie Clarke (Motörhead) - 2018
  • Freddy Nieuland (Wallace Collection) - 2008
  • Howlin' Wolf - 1976
  • Jeff Beck (Jeff Beck Group) - 2023
  • Marsha Zazula (Megaforce Records) - 2021
Review

Arð - Untouched By Fire
Jaar van release: 2024
Label: Prophecy Productions

 -

Arð, het eenmansproject van vocalist en multi-instrumentalist Mark Deeks, die bij blackmetalliefhebbers vooral bekend is van zijn werk in Winterfylleth, debuteert twee jaar geleden met het sterke debuutalbum Take Up My Bones (2022). De plechtige, traditionele doom metal - door de band zelf aan de man gebracht onder de treffende term 'kloosterdoom' - weet regelmatig de juiste snaar te raken. Niet voor niets verschijnt het album via Prophecy Productions, normaal gesproken bakermat van kwaliteit.

Twee jaar later is Deeks klaar met de opvolger, die onder de naam Untouched By Fire verschijnt. De Brit heeft een doctoraat behaald op het terrein van heavy metal en nationale identiteit. Op Untouched By Fire mag hij zijn fascinatie voor de geschiedenis van Northumbria, zijn geboortestreek, volledig de vrije loop laten. De plaat is een conceptalbum over King Oswald, een belangrijke historische figuur die zich tot het christendom heeft bekeerd en twee verschillende regio’s heeft verenigd onder de naam Northumbria. Op Untouched By Fire krijgt Deeks wederom muzikale ondersteuning van Callum Cox (Atavist) op de drums en Dan Capp (ex-Winterfylleth) als gitarist. De cellopartijen worden ditmaal niet verzorgd door Jo Quail, maar door Robina Huy, die ook op het meest recente Empyrium-album Über Den Sternen (2021) te horen is.

Hoe verhoudt deze plaat zich tot het debuut? Qua stijl ligt Untouched By Fire duidelijk in het verlengde van zijn voorganger. Ook hier is het plechtige en statige doom wat de klok slaat. Tegelijkertijd is deze langspeler op alle fronten net iets verder ontwikkeld. De productie is beter, met precies de juiste balans tussen zwaar en etherisch, maar ook de composities zijn net wat rijker en vloeiender dan op het debuut. Deeks zingt bovendien beter dan twee jaar geleden. Zijn heldere stemgeluid is krachtiger en zelfverzekerder. Door al deze aspecten onderscheiden prachtige, zich traag ontvouwende composities als Cursed To Nothing But Patience, He Saw Nine Waters en het bijna tien minuten durende Casket Of Dust zich in het nog bescheiden oeuvre van Arð. Het korte Beset By Weapons bevat een erg sfeervolle gastbijdrage van Beverley Palin, die de ‘Northumbrian smallpipes’ - een met de ellebogen gepompte doedelzak uit het noordoosten van Engeland - bespeelt.

Het fraaie aan deze muziek is dat de band erin slaagt om te strooien met heerlijk druilerige gitaarmelodieën, die regelmatig doen denken aan het oudere werk van Draconian en Swallow The Sun, maar dat afwisselt met lange, sfeervolle passages bestaande uit pianoklanken en cellopartijen, waardoor de sound ook heel licht en zelfs wat dromerig wordt. De combinatie met de statige, serene cleane zang pakt bovendien heel goed uit. De plaat bevat met een speelduur van iets meer dan veertig minuten geen overbodige noot. Untouched By Fire is geen album om bij uit je dak te gaan, maar wel om in alle rust van te genieten. Verhalende, epische luistermuziek die je moeiteloos transporteert naar een andere wereld.

Tracklist:
1. Cursed To Nothing But Patience
2. Name Bestowed
3. Hefenfelth
4. He Saw Nine Winters
5. Beset By Weapons
6. Casket Of Dust

Score: 84 / 100

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 6 augustus 2024

Epica & Amaranthe - The Arcade Dimensions Tour Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.