Bibelot, Dordrecht
Enquête

Ga jij weleens voor een concertfilm of muziekdocu naar de bioscoop?

Ja, regelmatig
Ja, af en toe
Tot dusver slechts één keer
Nog niet, maar binnenkort wordt de eerste keer
Nee, maar wellicht ga ik dat ooit een keer doen
Nee, concertfilms of muziekdocu’s kijk ik wel thuis op een kleiner scherm
Nee, concertfilms en muziekdocu’s interesseren me sowieso niet
Anders, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    27 september:
  • 1000mods, Frenzee en Grim Rhythm
  • Black Stone Cherry
  • Fluisteraars en Invunche
  • 30 september:
  • Integrity, Ringworm en World I Hate
  • 1 oktober:
  • Belphegor, Krisiun en Asagraum
  • Coroner, Tar Pond en Schizophrenia
  • I Prevail, Polaris en Amira Elfeky
  • Skating Polly en Lord Friday The 13th
  • 2 oktober:
  • Belphegor en Krisiun
  • Coroner
  • Myrath
  • Odd Obsessions
  • Ploegendienst
  • Teardrinker en Curselifter
  • 3 oktober:
  • A Life Aligned en Silent Treatment
  • An Evening With Knives en Onhou
  • Dordrecht Metal Fest
  • Insurrection, Massive Assault, Speedhound en Sanctum Collapse
  • Myrath
  • Ronnie Romero & Gus G.
  • Ruud Jolie
  • Spiritbox, Jinjer en Dying Wish
  • Tenside en Aurorawave
Kalender
Vandaag jarig:
  • Brad Arnold (3 Doors Down)† - 48
  • Chris Grillo (Stillborn) - 61
  • Gábor Vörös (Ossian) - 61
  • Ola Englund (The Haunted) - 45
  • Randy Bachman (The Guess Who) - 83
  • Stef Kamil Carlens (Zita Swoon) - 56
  • Steve Barnacle (Fury) - 70
  • Vladimir Dedovic (Alogia) - 41

Vandaag overleden:
  • Cliff Burton (Metallica) - 1986
Review

Firtan - Ethos
Jaar van release: 2024
Label: AOP Records

 -

Het Duitse label AOP Records begint zich de laatste jaren meer en meer op te werpen als thuisbasis van kwalitatief goede tot uitstekende blackmetalbands. Wat veel groepen gemeen hebben, is hun combinatie van een moderne, op post-black metal geïnspireerde sound en traditionelere elementen uit de atmosferische black metal of pagan black metal. Neem bijvoorbeeld bands als Anomalie, Waldgeflüster, Agrypnie, Ellende, Karg en natuurlijk Harakiri For The Sky, die bovendien stuk voor stuk laten horen een uitstekend gevoel te hebben voor groots klinkende riffs, melancholische tokkelpassages en uitgekiende, gelaagde composities.

De Duitse blackmetalband Firtan kan gerust aan dit rijtje toegevoegd worden. Het gezelschap uit Lörrach, Baden-Württemberg vist voor een deel in dezelfde vijver. Wie het kwintet afgelopen jaar live aan het werk heeft gezien, bijvoorbeeld tijdens het uitstekende Samhain-festival in Maastricht, weet dat de epische sound van Firtan goed tot zijn recht komt op de planken. Ethos is de vierde full-length van het vijftal. Met gastvocalen van niemand minder dan V. Wahntraum (Harakiri For The Sky) en Lukas Gosch (Ellende) en aanvullende ondersteuning op de viool en het hakkebord van Klara Bachmair (die ten opzichte van Okeanos - het enige andere album dat ik van Firtan heb gehoord - een beduidend substantiëlere rol heeft gekregen) kiest Firtan ervoor zijn muziek te verrijken met nieuwe elementen.

Het effect daarvan is van begin tot eind overtuigend. De muziek van Firtan klinkt namelijk als een klok. Opener Hrenga laveert tussen stemmige, melancholische passages en onstuimigere, ruwere versnellingen. Arkanum begint juist met zware doomaanslagen, terwijl de vioolpartijen van Bachmair als sporadische zonnestralen door het donkere wolkendek schijnen. Het enerverende, gedreven Komm Herbei, Schwarze Nacht schakelt soepel tussen doom, gothic en black metal. In andere nummers komt Firtan vooral fel en gedreven uit de hoek. Neem het venijnige Zores, dat met zijn intense blastbeatpassages in combinatie met de subtiele, unheimische achtergrondeffecten zelfs een licht Blut Aus Nord-sfeertje weet te creëren. Ook in Wermut Hoch Am Firmament laat de band een wat dissonantere kant van zichzelf horen, met name in het gitaarwerk. Ruakh klinkt daarentegen weer melodieuzer, door riffs die het stempel van Harakiri For The Sky dragen.

Ethos heeft een bijzonder krachtige productie meegekregen, waardoor de muziek zowel zwaar als transparant klinkt, zonder te vervallen in een al te beklemmende of monotone sound. Zo lijken alle ingrediënten voor een topalbum aanwezig. Toch is Ethos - hoe goed ook - geen onderscheidend album. Dat komt vooral omdat in deze stijl zoveel materiaal is verschenen dat compositorisch meesterschap nodig is om echt op te vallen. De composities hebben uiteindelijk iets te weinig 'eigens' om het verschil te maken tussen een goede plaat en een absolute topper. Kort samengevat: de nummers klinken stuk voor stuk uitstekend, maar ze blijven tegelijkertijd niet echt hangen. Toch zou het oneerlijk zijn om dat Firtan al te zwaar aan te rekenen, want uiteindelijk krijgt de luisteraar vijftig minuten boeiende, goed gespeelde en rijke black metal voor zijn kiezen, waar geen speld tussen te krijgen is.

Tracklist:
1. Hrenga
2. Zores
3. Contra Vermes
4. Arkanum
5. Wermut Hoch Am Firmament
6. Moloch
7. Ruakh
8. Komm Herbei, Schwarze Nacht
9. Wenn Sich Mir Einst Alle Ringe Schließen

Score: 80 / 100

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 13 november 2024

Zoeken
    24 september:
  • Massteron - Second in the Spheres
  • Slaughtercult - Devoured By Perversion
  • 25 september:
  • Banks Arcade - Second Place Superstar
  • Barren - Verderf
  • Bloodstain - Bloodstain
  • Crown Magnetar - The Hollowing Of Godflesh
  • Dråpslag - Krigets hundar
  • Equisetum - Cor Ex Putredine
  • Europe - Come This Madness
  • Flame (Finland) - Ignis Draconis Daemonicus
  • Funeral - Funeral
  • Gallus - Life Is A Bliss
  • Kongh - Dissolved in Time
  • Krolok - Hričov-Súľov-Lietava
  • Lord Gryphus - Summoning the King of Death
  • Lost Relics - Monuments to the Useless
  • Love•Love•Love / Ølgod - LØVEGOD
  • Mason - Edge Of Destruction
  • Metalite - Discovery
  • Mindvile - Old Continent
  • Moloken - Moloken
  • Nail By Nail - Internal Inferno
  • Night Laser - Rats In The Cradle
  • Nuclearhammer - Xaos 333
  • Ølyp - I(m)MORTAL
  • Paul Laine - The Long Road Back
  • Profanation - Ultra-Noise Warfare
  • Pure Reason Revolution - Terrifying Angels
  • Rorcal - Mahre
  • Sacreligious - Brutality Incarnated
  • Sicksense - Funerals
  • Skáld - Ørlǫg
  • Spiders - Crystal Eyes
  • Sweat - In Dreams
  • The Ocean - Solaris
  • Till Lindemann - Live In Kraków
  • Tombstalker - Chaos Monolith
  • Überchriist - Dæmonic Apotheosis
  • Windswept (Ukraine) - A Sign of the Cloven Hoof
  • 29 september:
  • Alan Goldberg - Fuel For The Fire (40th Anniversary Edition)
  • 30 september:
  • Hardiesse - Tristesse Vespérale
  • 1 oktober:
  • Convulsif - Anatomy of Rage
  • Doctor Nez - Nothing Short of Silver
  • 2 oktober:
  • Aeturna - Aeturna
  • Amon Amarth - The Allfather Awakens
  • Bombstrap - Big Enemy
  • Brymir - What We Leave Behind
  • Crystal Throne - Chantry Of Sacrifice
  • Deathcult - Cult Of The Dog
  • Dissimulator - Artifice Dissolves
  • Eshtadur - In Darkness All Shadows Gone
  • Frozen Crown - The Legend Of The Six Kings
  • Hippotraktor - Annihilist
  • Inherited - All 4 One
  • Michael Bormann's Jaded Hard - South West
  • Mørkgrim - Sogur frá Norðfirði
  • Of Virtue - Death of the Altar
  • POHL / Ogives Big Band - Split
  • Razorvoid - Into the Void
  • Sansera - Soleil Noir
  • Servant - Lux Ex Inferis
  • Spirit Possession - Cathedral Speech
  • Temic - Ceiba
  • The Crystal Teardrop - Love You More
  • The Machine - Another Sun
  • Wes Hoffman - For The Better
  • Wizard Tattoo - When Gods Had Hands
  • Xasthur - Open to Misinterpretation
  • Zornheym - Descending Into Madness
Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.