Fleddy Melculy
    24 oktober:
  • Archspire, Crown Magnetar, The Zenith Passage en Analepsy
  • Cryptosis en Hallowed Fire
  • Embers Of Oblivion en Øçta
  • God Dethroned, Fractured Insanity en Facing The Madness
  • RVH Project
  • Samhain festival
  • The HU en SKÁLD
  • Vengeance, 7 Miles To Pittsburgh, Bangalore Choir, Picture en Jurassic Park
  • 25 oktober:
  • Gloryhammer, Majestica en Arion
  • Samhain festival
  • Typhus en Slavantas
  • 26 oktober:
  • Clawfinger
  • 27 oktober:
  • Clawfinger
  • Geoff Tate
  • 28 oktober:
  • Beast In Black, Sonata Arctica en Frozen Crown
  • Clawfinger
  • Geoff Tate's Operation Mindcrime en James Keegan
  • 29 oktober:
  • Geoff Tate
  • 30 oktober:
  • Danko Jones en Split Dogs
  • Floor Jansen
  • Focus
  • Kamelot, Xandria, Leaves Eyes' en Elegy
  • Marko Hietala
  • Suffocation, Despised Icon, Carnifex en Gates Of Hell
Kalender
Vandaag jarig:
  • Bill Wyman (The Rolling Stones) - 90
  • Blake Ibanez (Power Trip) - 35
  • Hreinn Logi Gunnarsson (Nevolution) - 42
  • Kevin Ridley (Skyclad) - 69
  • Peter Dolving (The Haunted) - 57
  • Rowland S. Howard (The Birthday Party)† - 67

Vandaag overleden:
  • Maarten "Ploegbaas" Luysterburg (Brutus) - 2006
  • Marcie Free (King Kobra) - 2025
  • Steve Riley (L.A. Guns) - 2023
Review

Ghosts Of Atlantis - Riddles Of The Sycophants
Jaar van release: 2023
Label: Hammerheart Records

 -

Riddles Of The Sycophants is het meest recente werk van het Engelse kwintet Ghosts Of Atlantis, opgericht in 2019. Dit album weet op boeiende wijze brutaliteit te combineren met epische elementen. Sinds de oprichting is de metalband uit Ipswich, Verenigd Koninkrijk, actief bezig met het produceren van symfonische metal met Grieks-mythologische, fantasy- en Atlantis-thema's, met enige invloeden van metalcore. Vanaf 2020 brachten de heren meerdere singles uit, gevolgd door het goed ontvangen debuutalbum 3/6/2/4 in 2021. Sindsdien hebben ze niet stilgezeten en zijn er voor de release van Riddles Of The Sycophants opnieuw diverse singles uitgebracht, met ondersteuning van het Nederlandse label Hammerheart Records.

Net als veel andere artiesten heeft de pandemie een grote invloed gehad op deze Engelse formatie. Zo moest het debuut volledig virtueel en op afstand worden opgenomen en geproduceerd. Met Riddles Of The Sycophants is dit proces volledig anders aangepakt, wat duidelijk hoorbaar is in de sound. Op dit album is gebruik gemaakt van het veertigkoppige koor Pop Chorus, wat een unieke dynamiek aan de sound toevoegt. De mix en mastering, verzorgd door Ronnie Björnström (Beheaded, Bodyfarm, Paganizer en vele meer), klinken zwaar, levendig en vol. Ondanks de complexe gelaagdheid blijft de muziek coherent.

De heren presenteren een uitstekende balans tussen symfonische death metal, filmische elementen en epische vocalen. Deze kenmerken zijn vooral herkenbaar door het gebruik van harmonieuze synths, strak slagwerk (met vooral heerlijke blastbeats), indrukwekkende grunts van zanger Phil Primmer (Sower, ex-The Conflict Within, Cold Lazarus), cleane zang van zanger en gitarist Colin Parks (Devilment, DiAmorte, ex-The Conflict Within) en het levendige koor.

Dit komt bijvoorbeeld goed tot uiting in het epische Lands Of Snow, dat wordt ingeleid met prachtige strijkers en het koor. De epische sound en ritmewisselingen, aangevoerd door de synthesizer en bassist Al Todd (ex-Failed Humanity), doen soms denken aan MaYaN. Het contrast tussen de cleane zang en de lage grunts is prachtig uitgewerkt. Ook Empires Burn At Dawn en Sacramental zijn stevig en gevarieerd, met goed gekozen afwisselingen tussen een epische sound en rustigere, harmonieuze passages. Vooral Sacramental is een krachtige track met een stuwend ritme, blastbeats en spannend snelle koorpassages. Ook in het mysterieuze A Maiden's Scorn komen het koor en de cleane zang goed uit de verf.

Met The Alkonost laat de band horen dat deze ook zonder het stevige tempo een interessante track kan produceren. Het is een melodieus nummer met boeiende tempowisselingen en uitstekende grunts. Het gematigde tempo voegt veel toe aan de harmonieuze sound. Vooral het duospel van gitaristen Dex Jezierski (ex-Conflict Within) en Colin Parks en de synths vullen elkaar goed aan. Parks laat hier prima uithalen horen, hoewel ze helaas soms wat afgeknipt lijken. Een mooi, akoestisch intermezzo, dat in vlagen geïnspireerd lijkt te zijn door Iron Maiden's Fear Of The Dark, maakt deze track helemaal compleet.

Ook met Behind The Wall, het rustpunt op deze plaat, houden de heren zich gedeisd. Deze track thematiseert psychische problemen en roept op om dit bespreekbaar te maken. Het tempo is gematigd, de piano en synths krijgen meer ruimte, en de blastbeats ontbreken hier. De sound blijft onverminderd zwaar, maar tegelijkertijd ook aanmoedigend. Centraal staan hier de cleane zang en piano, prachtig aangevuld door de grunts, het slagwerk, het koor en een harmonieuze solo.

Er is een tweetal tracks dat wat minder indruk maakt. The Lycaon King vertoont aanvankelijk gelijkenissen met Epica en ontpopt zich tot een prima nummer, maar mist wel wat impact vergeleken met andere tracks. Ook de titeltrack is minder boeiend, met leuke riffs maar een niet zo opvallend refrein. Ook wanneer na een korte rustpassage het tempo iets opgepakt wordt, gebeurt hier niets nieuws meer, waardoor deze track minder in het geheugen blijft. Een prima afsluiter voor het album, maar voor een titeltrack heerste er een hogere verwachting.

Naast de muzikale hoogtepunten verdient ook de visuele presentatie lof. Naast de prachtige albumhoes zijn er ook verschillende muziekvideo’s. Of het nu gaat om de comicvideo van The Lycaon King, de wellicht door God Of War: Ragnarök geïnspireerde, met 3D-effecten gevulde video van Lands Of Snow, de mysterieuze muziekvideo voor Sacramental, of de kwetsbare beelden voor Behind The Wall, allemaal zijn ze met veel aandacht en detail geproduceerd, waardoor ze een waardevolle toevoeging vormen aan de reeds indrukwekkende muziek. Het is zeker de moeite waard om hiervoor de tijd te nemen.

Ghosts Of Atlantis is een hardwerkende band die veel te bieden heeft, en ik hoop dat meer mensen deze zal ontdekken. Voor liefhebbers van symfonische bands, en vooral voor diegenen die graag open-minded luisteren, zal dit album zeker aanspreken.

Tracklist:
1. March Of The Titans
2. Lands Of Snow
3. Empires Burn At Dawn
4. The Lycaon King
5. The Alkonost
6. Sacramental
7. A Maiden's Scorn
8. Behind The Wall
9. Riddles Of The Sycophants

Score: 84 / 100

Reviewer: Tanya
Toegevoegd: 6 februari 2024

Meer Ghosts Of Atlantis:

    21 oktober:
  • Arabs in Aspic - Sorgens Kapittel
  • 23 oktober:
  • Absolute Darkness - Witness To A Dying World
  • After Infinity - Beyond Eternity
  • Beaten To Death - Vntrve
  • Boneyard - Black Static
  • Boss Keloid - Float & Aperture
  • City Of Lights - City Of Lights
  • Could Seed - Terminal
  • Dragonland - Prophecies
  • Embryectomy - Vitriolic Baptism
  • Entheos - Empty on the Inside
  • Estertor - Evil Black Church
  • Forbidden - Forbidden
  • GDP - Cross Off Matthew
  • Get The Shot - Crucifixion Depiction
  • Godzilla in the Kitchen - Termination Sequence
  • Half Me - DOGMA
  • HENFALD - Fortæl Om Dit Døgn (EP)
  • High On Blood - The Bloodrite Doctrine
  • Hostilia - The Curse of Khamun
  • Ian Blurton's Future Now - Imperial Filth
  • Ignea - Monumental
  • IN PAIN (swe) - My Knife Cuts Flesh
  • Kant - Echoes Of Unfortunate Times
  • Killed By Sorrow - Empire of Excess
  • LEADFEATHER - Catch The Silvertrain
  • LENG TCH'E - Hammered Into Collapse
  • LIKE ROSES - After It Ends
  • Moni Jitchell - Aware
  • Neon Rider - Keepers Of The Flame
  • Saprobiontic - Of Fire and Bloodshed
  • Savage Grace - Underworld
  • Sigilo - Gloria ad Inferi
  • SPIKE AND THE GIMME GIMMES - Shit the Bed
  • Stygian Steel - Black Lotus Veil
  • Swervedriver - Raise: Demos
  • The Flower Kings - Hope
  • Tony Iommi - From The Dark
  • Turmion Kätilöt - Resodance
  • Viper Queen - Munich City Nights
  • Wolfshead - Wolfshead
  • Wyrm Chasm - Wyrm Chasm
  • 26 oktober:
  • Herzog (Belgium) - Mugwort
  • 30 oktober:
  • Acherontas - Praxis I – XXX Years Anniversary of Magick and Metamorphosis
  • Avaland - Chemical Poetry
  • Carmeria - Ex Cathedra
  • Cirith Ungol - All The Shadows
  • Cryptorium - Through the Bowels of Ceaseless Dissonance
  • Deathwards - Realms Of Sin
  • Dream Unending - Certain Uncertainties
  • Electric Guitars - What Are We Waiting For
  • Embrace of Thorns / Invocation (Chile) - Invoking the Noumenon / Crushing the Feeble Messianic Embrace (split)
  • Enslaved - Mið
  • Exhumed / Nunslaughter / Molder / Traffic Death - 4 Way Split
  • Fleddy Melculy - L'Avocat Du Diable
  • GABRIEL LEJEUNE - Pyrmamids
  • Gammacide - Toxic Mercenaries
  • Grotesqueries - Nightmare Delirium
  • Korrupt - The Weight We Carry
  • Laser Dracul - Hin Håle Blues
  • Lumsk - Einsemda
  • MASTER BOOT RECORD - COMPUTER METAL
  • Moonwraith - To The Woods
  • Noothgrush - Man is His Own Tormentor
  • Radbraker - When the mist falls...
  • Rattlesnakes - Shadows In The Night
  • Sarcator - The Ones We Follow
  • Somnent - Heirloom
  • Temple Nightside - Cenotaph Severance LP/CD
  • The Astral Prophets - Invasion
  • The Curse Made Flesh - To Each Their Hell
  • Traumatomy - Ascension Of The Ineffable
  • TROLLDOM - Tronen
  • Velnias - Substrate Haruspex
  • Vermianaevus - Vermianaevus
  • Vigil - Primordial Rites
  • VIGIL (Virginia) - Primordial Rites
  • Within The Realm - ...Of Systemic Decay
  • Xentrix - Allied With The Enemy
Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.