Helldorado
Enquête

Wie zie jij het liefst worden bevestigd voor Graspop 2026 als één van de hoofdacts?

A Perfect Circle
AC/DC
Alice Cooper
Architects
Bad Omens
Bring Me The Horizon
Electric Callboy
Foo Fighters
Ghost
Gojira
Limp Bizkit
Marilyn Manson
Megadeth
Pantera
Parkway Drive
Queens Of The Stone Age
Rammstein
Sabaton
Slayer
System Of A Down
The Offspring
Twisted Sister
Volbeat
Within Temptation
een andere topact, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    23 oktober:
  • Blackbriar en Forever Still
  • Bloodred Hourglass en Luna Kills
  • Wolvennest, (Dolch) en Double Darkness
  • 24 oktober:
  • Blackbriar en Forever Still
  • Cryptosis, Nephylim en Imprisoned in Flesh
  • Wormrot en Gummo
  • 25 oktober:
  • Alcest en Bruit ≤
  • Fajtfest Fryslân
  • Hemelbestormer en Ter Ziele
  • The Curse Made Flesh en Epistulum
  • 26 oktober:
  • Testament, Obituary, Destruction en Goatwhore
  • Vower en Giant Walker
  • 26 oktober:
  • Testament, Obituary, Destruction en Goatwhore
  • Vower en Giant Walker
  • 28 oktober:
  • Arch Enemy, Amorphis, Eluveitie en Gatecreeper
    23 november:
  • All Shall Perish, Peeling Flesh, Vulvodynia en Acranius
Kalender
Vandaag jarig:
  • Bob Gruen (fotograaf) - 80
  • Dale Crover (Melvins) - 58
  • Dan Searle (Architects) - 38
  • David Kitay (componist) - 64
  • Gavin Harte (Callenish Circle) - 52
  • Iain Huntley (Rapture) - 49
  • Jeremy Lammas (One Step Beyond)† - 53
  • John Leckie (producent) - 76
  • Juha-Pekka Alanen (Altaria) - 41
  • Kim Larsen (Gasolin')† - 80
  • Kristoffer Göbel (Falconer) - 47
  • Michael "Würzel" Burston (Motörhead)† - 76
  • Robert Trujillo (Metallica) - 61
  • Tom Searle (Architects)† - 38

Vandaag overleden:
  • Willy Lange (Lȧȧz Rockit) - 2018
Review

Batushka - Heavenly King
Jaar van release: 2021
Label: Wiching Hour Productions

Batushka - Heavenly King

We gaan bidden, of beter gezegd: de cyrillische titel van de nieuwe Batushka-ep komt overeen met de eerste woorden van de Oudkerkslavische versie van het Onzevader. Als je echter de hoes bekijkt, zie je Nicolaas II, Al-Russisch Keizer en Autocraat. Hij was de laatste tsaar van Rusland. Als je je blik op de tracklist richt, zie je vervolgens Pismo 1 tot en met 6. Die term heeft betrekking op de briefwisselingen van Nicolaas met zijn moeder (Maria Fjodorovna) en Grigori Jefimovitsj Raspoetin, het thema van deze schijf. Laatstgenoemde, de spirituele raadgever van de tsaar, kennen we nog van de vorige ep Raskol (2020).

Die ep van de Bart-versie (zanger Bartłomiej Krysiuk) van Batushka kreeg overwegend positieve recensies. Het geluid ervan ligt namelijk dichter bij het ongeëvenaarde Litourgiya (2015). De nieuwste collectie songs heeft niet alleen verhaaltechnisch, maar ook muzikaal en qua opbouw meer raakvlakken met Raskol dan met Hospodi (2019). Er is echter beslist geen sprake van een kopie.

Heavenly King is namelijk gevarieerder en vooruitstrevender. Enerzijds overheerst de black metal van de Noorse school (Pismo II en Pismo III), anderzijds de doom en de somberheid (deel 1, 3 en 5). Bovendien zijn de zompige, sludgy klanken en de gregoriaanse vocalen (fraaie zang in de openingstrack) er nog, maar er zijn ook elementen die je niet eerder hebt gehoord bij Batushka. Zo zorgen de melodieuze gitaarpartijen in Pismo I voor meer diversiteit. Daarnaast valt het drumwerk op, mede doordat het nadrukkelijker dan voorheen in de mix staat.

Zo zijn er wel meer noviteiten. De voorlaatste compositie verrast bijvoorbeeld in positieve zin met vrouwenzang. Het is een rustig intermezzo waarin gefluisterd wordt. Dat terugkerende zachte praten zorgt er samen met andere sfeerbevorderende elementen voor dat je bij het thema betrokken wordt. Het slotstuk is tragisch en prachtig opgebouwd met orkestrale elementen, zoals blazers en strijkers. Beslist een hoogtepunt.

Heavenly King laat een geïnspireerd en vooruitstrevend Batushka horen. De veelbesproken formatie weet niet overal de aandacht vast te houden, maar de vernieuwende elementen passen goed bij de muziek. Litourgiya evenaren zal wellicht nooit meer lukken, maar de formatie rond Bart laat wel horen dat oude karakteristieken en vernieuwingsdrang prima samen kunnen gaan.

Tracklist:
1. Pismo I
2. Pismo II
3. Pismo III
4. Pismo IV
5. Pismo V
6. Pismo VI

Reviewer: Jeffrey
Toegevoegd: 31 maart 2021

Meer Batushka:

Helldo

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2025 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.