Alcatraz
Enquête

Wil jij dat Max en Iggor Cavalera met hun Chaos A.D.-show naar de Benelux komen? Zou je dan gaan kijken?

Ja, heel graag, daar wil ik hoe dan ook bij zijn
Wellicht naar een zaaloptreden, als het niet teveel kost
Ach, op een festival zou ik het wel meepikken
Alleen als het met de klassieke line-up van Sepultura zou zijn
Nee, liever Arise of Beneath The Remains
Nee, ik heb geen interesse in een concert van de Cavalera’s
anders, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    17 juni:
  • Battery, Thrive en Hometown Crew
  • 19 juni:
  • Graspop Metal Meeting
  • Jerry Cantrell en Velvet Rush
  • The Midnight Ghost Train en Sons Of Node
  • 20 juni:
  • Graspop Metal Meeting
  • 21 juni:
  • Grafjammer, Zwart, Suttungr en Frontline Despair
  • Graspop Metal Meeting
  • Hang Youth en Ploegendienst
  • One Eyed Wizard en Impact
  • Thantifaxath em Messor Falce
  • 22 juni:
  • Graspop Metal Meeting
  • Tetrarch en The Hara
  • The Sword, Yama en Thammuz
    16 juli:
  • Anal Vomit en Total Annihilation
  • Battlesnake
Kalender
Vandaag jarig:
  • Brendt Allman (Shadow Gallery) - 55
  • Craig Setari (Sick Of It All) - 56
  • Dimitri Minakakis (The Dillinger Escape Plan) - 48
  • Doane Perry (Jethro Tull) - 71
  • Ian Mosley (Marillion) - 72
  • Jen Majura (Evanescence) - 42
  • Justin Foley (Killswitch Engage) - 49
  • Kiko Loureiro (Megadeth) - 53
  • Maarten "Ploegbaas" Luysterburg (Brutus)† - 44
  • Reinis Melbardis (Heaven Grey) - 34
  • Remy Dieteren (Callenish Circle) - 47

Vandaag overleden:
  • Nicko Andrieu (Killers) - 2001
Review

Déhà - Ave Maria II
Jaar van release: 2021
Label: Naturmacht Productions

 -

In mijn hernieuwde reis door het recente oeuvre van de Belgische alleskunner Déhà pik ik – naast besprekingen van Earth And Her Decay en het uitstekende Decadanse – ook nog even een plaat mee die eind vorig jaar verschijnt. Gezien de snelheid waarmee Déhà nieuwe releases uitbrengt, is het risico groot dat Ave Maria II, het album in kwestie, al snel weer van de radar verdwijnt. Zoals de titel al doet vermoeden, hebben we hier met een ‘sequel’ te maken. Ave Maria verschijnt in 2011 onder de banier Yhdarl, een ander project van Déhà. Deze opvolger is echter niet zomaar een van de vele platen uit het oeuvre, aangezien Déhà deze zelf als het beste werk uit zijn carrière ziet. De hoogste tijd dus voor een verlate bespreking.

In tegenstelling tot de recente samenwerking met Marla van Horn (Earth And Her Decay), waarin we relatief korte composities krijgen voorgeschoteld, bestaat Ave Maria II uit slechts één nummer, dat in totaal een kleine drie kwartier duurt. De compositie bestaat wel uit twee delen - Morituri Te Salutant en Obliviscaris – waarbij de overgang ongeveer halverwege ligt. Een hele zit dus, maar wat direct opvalt, is hoe ontzettend goed dit epos is opgebouwd. De compositie vloeit op een volstrekt logische manier, waardoor de lengte geen enkel probleem is. De opbouw is uitstekend en door steeds weer lagen en variaties toe te voegen, blijf je als luisteraar voortdurend geboeid.

Ook muzikaal gezien is Ave Maria II een schot in de roos. Déhà werkt op dit album samen met de Nederlandse sopraanzangeres Madicken de Vries. De combinatie van atmosferische funeral doom (denk een beetje aan het oude werk van Ahab), suicidal black metal (vooral terug te horen in de machtige, emotionele screams van Déhà) en klassieke muziek pakt fantastisch uit. In tegenstelling tot eenheidsworst van talloze, inspiratieloze gothicmetalbands laat De Vries horen hoe sopraanzang óók ingezet kan worden: als een extra instrument dat de pijn en duisternis van deze genres omarmt en verder versterkt, in plaats van er een contrast mee te vormen. Het omarmen van je demonen met muzikale middelen is wat hier gebeurt.

Ave Maria II is geen album om snel te consumeren. De langspeler komt vooral tot zijn recht wanneer de luisteraar bereid is om er moeite in te stoppen. Niet zozeer omdat de muziek zo complex of tegendraads is overigens. Het gaat meer om het creëren van de juiste setting. De sound is zo zwaarmoedig en de wanhoop spat zodanig van het album af dat de emotionele impact makkelijk teniet kan worden gedaan als Ave Maria II op een oppervlakkige of vluchtige wijze geconsumeerd wordt. Dit is nu echt zo’n album dat het verdient om aandachtig beluisterd te worden, bij voorkeur in isolatie en in het (schemer)donker. De paradoxale schoonheid van weltschmerz verpakt in één zinderende compositie.

Tracklist:
1. Ave Maria II

Score: 87 / 100

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 13 juni 2022

Pitfest

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2025 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.