Bibelot, Dordrecht
Enquête

Wat is jouw favoriete song van Mercyful Fate?

A Corpse Without Soul
A Dangerous Meeting
Black Funeral
Burning The Cross
Come To The Sabbath
Curse Of The Pharaohs
Doomed By The Living Dead
Egypt
Evil
Gypsy
Into The Coven
Is That You, Melissa?
Last Rites
Melissa
Nightmare Be Thy Name
Nuns Have No Fun
Return Of The Vampire
Satan's Fall
The Bell Witch
The Jackal Of Salzburg
The Oath
The Uninvited Guest
Torture
Witches' Dance
een andere Mercyful Fate-kraker

[ Uitslag | Enquêtes ]

    17 september:
  • Allegaeon, Gorod en Abysmal Dawn
  • 18 september:
  • Allegaeon, Gorod en Abysmal Dawn
  • Demon en Steelover
  • FM
  • 19 september:
  • Braces, Loyalty Ends Here en Canyon Literature
  • Keihurd Festival
  • Oddland, Mother Of Millions en Ring Of Gyges
  • Plan Nine
  • Suffering Quota en Trading Hands
  • 20 september:
  • Oddland, Mother Of Millions en Ring Of Gyges
Kalender
Vandaag jarig:
  • Dr. Know (Bad Brains) - 68
  • Emir "Kralj Teror" Cehovic (KRV) - 46
  • Hunter Jackson (Techno Destructo) (Gwar) - 67
  • Warren Fitzgerald (The Vandals) - 58

Vandaag overleden:
  • Johnny Ramone (Ramones) - 2004
  • Mick Schauer (Clutch) - 2019
  • Richard Wright (Pink Floyd) - 2008
  • Theo Loomans (Asphyx) - 1998
Review

The Monolith Deathcult - Versus 1
Jaar van release: 2017
Label: Hammerheart Records

The Monolith Deathcult - Versus 1

Controversieel is synoniem voor The Monolith Deathcult. De release van Versus 1 was geheel aan mij voorbijgegaan, tot ik een bericht voorbij zag komen dat de plaat geboycot is in Duitsland. De Duitse distributeur heeft moeite met het thema van het album (de occulte kant van het Derde Rijk) en de symbolen op de hoes. Provocatie en humor zijn een effectieve manier om aandacht te krijgen en ik kan die aanpak wel waarderen, maar deze beslissing kan ik ook begrijpen.

Mijn eerste kennismaking met de band was zo’n tien jaar geleden, toen ze presentatrice Nicolette Kluijver gingen leren grunten. Het is niet zo dat ik mezelf als kenner van de discografie beschouw, maar het is prima luistervoer voor in de auto en dan vooral Trivmvirate (2008) en Tetragrammaton (2013). Nog niet bekend met de muziek van TMDC? Gooi Morbid Angel, Ministry, My Dying Bride, Cryptopsy, Cradle Of Filth, Nile, Septic Flesh en Fleshgod Apocalypse in een blender en voeg daar geluidseffecten en samples aan toe. Nu komt het erop aan, want het geheel moet tot in perfectie worden gemixt om alle smaken tot hun recht te laten komen.

Hoewel de muziek direct prettig in het gehoor ligt, geven de nummers alle details pas na meerdere luisterbeurten vrij. De industriële grooves, de orkestratie en de samples zorgen ervoor dat de uitgespronnen composities geen moment vervelen. Deze heren weten heel goed waar ze mee bezig zijn. Bassist/grunter Robin Kok, gitarist/grunter Michiel Dekker en toetsenist/gitarist Carsten Altena (die ook de orkestraties verzorgt) worden live bijgestaan door sessiedrummer Frank Schilperoort. Hij heeft ook meegewerkt aan deze plaat.

Niet voor niets heeft het album de titel Versus 1. Het is de eerste van een drieluik dat samen een volledig album zal vormen. Net als Bloodcvlts bevat deze plaat niet uitsluitend nieuw werk. Seven Months Of Mysticum is een nieuwe uitvoering van 7 Months Of Suffering, afkomstig van The White Crematorium (2005). Ook de titeltrack van dat album is in een nieuw jasje gestoken en staat als afsluiter From The Stalinic Perspective op Versus 1. Een langzame doom/death-track is onvergeeflijk als het om foutjes gaat en vooral dit nummer laat goed horen hoe TMDC door de jaren heen geperfectioneerd is. Op het origineel is best wat aan te merken. De nieuwe versie lijkt een tikkeltje langzamer en is waanzinning goed. De diepe grunts van Robin Kok zijn dieper en bruter. Halverwege is er een schitterende passage met piano en dat vreselijke propagandaliedje in de slotfase is geschrapt. Uiteraard zijn alle samples en geluidseffecten aangepast naar het thema.

Een echt conceptalbum is het toch niet, want alleen de eerste helft handelt over de mystieke interesse van Heinrich Himmler. Hij wilde van kasteel Wewelsburg (bij Paderborn) het occulte centrum van de wereld maken en noemde het kasteel een soort Vaticaanstad van de SS-religie. Die Glocke was een uiterst geheim project, een wonderwapen, waarover nog veel wordt gespeculeerd. Het rustpunt Uchronian March Of The Deathcult vormt de scheidslijn naar het tweede deel, waarin de wreedheden die het Rode Leger pleegde onder Jozef Stalin centraal staan. Deze track roept beelden op van de strijd om Midden-aarde in de verhalen van Tolkien. In gedachten zie je de orks marcheren, aangemoedigd door cheerleaders, terwijl je jezelf afvraagt of er een foutje is gemaakt in de titel van de volgende track.

Muzikaal zit het allemaal wel goed, zoals te verwachten van The Monolith Deathcult. Goede composities, tot in perfectie uitgewerkt en met een uitstekende sound. De lat ligt weer een stukje hoger ten opzichte van de voorgaande platen. Ondanks de goede recensies in Duitsland, is de plaat daar geboycot. Ik woon en leef in Duitsland. Deze situatie geeft goed aan dat hier steeds meer kan, maar dat het nog altijd gevoelig ligt. Natuurlijk deelt The Monolith Deathcult de denkbeelden van de Nazi’s niet. Als we gaan oordelen op thema’s, dan zouden we vrijwel iedere deathmetalband in de ban moeten doen. Het bewijst wel weer eens dat negatieve aandacht ook aandacht is. Mijn complimenten heren!

Tracklist:
1. Rod Serling’s Radio Dramas
2. The Furious Gods
3. Die Glocke
4. Seven Months Of Mysticum
5. Uchronian March Of The Deathcults
6. This Inhuman Place Makes Human Monsters
7. From The Stalinic Perspective

Score: 87 / 100

Reviewer: Marc
Toegevoegd: 12 juni 2017

Meer The Monolith Deathcult:

Zoeken
    14 september:
  • Ombra - Night Terror
  • 15 september:
  • Hexbane - From Hell
  • 17 september:
  • Boundaries - Yearning: The unbeautiful after
  • 18 september:
  • Aletheya - Chance To Reborn
  • Allume - Ex Luto
  • Anthrax - Cursum Perficio
  • Bees Made Honey In The Vein Tree - In Between Strides
  • Ch'ahom - Anthropic Rites of Sublimation
  • Chris Horses & The Slow Smoke - Nowhere Bound
  • Fallen Sanctuary - The Gathering of Dreams
  • Game Over - When Darkness Falls
  • Godfrost - Hanging Doll
  • Hansen - Born With A Hammer
  • Krallice - Scour Order
  • Maunah - Hjarta
  • Memories Of A Lost Soul - Lost Memories
  • Mystery Moon - Way Beyond
  • Nytt Land - Ritual of Stone Sun (Live 2026)
  • Revel In Flesh - Flesh For The Kult Of Death
  • Runemagick - After Chaos: Nocturnal Vigil
  • Sea Sleeper - Burden Of Antlers
  • Suffering Quota - Sisyphean Life
  • Taskforce Toxicator - Countdown To Death
  • Terra Black - Mirage
  • The Dogs - Trauma Junkie
  • The Eternal - Obscured Horizons
  • Uncle Acid & The Deadbeats - Shapes Of Midnight
  • Valkyrie's Fire - Out of Darkness
  • Villagers of Ioannina City - Venceremos
  • Wasted Maniacs - Night of the Maniacs
  • 20 september:
  • James Legendforge - The Witchfinder's Flame
Helldorado

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.