Bospop Dynamo Metalfest 2026
Enquête

Wat is jouw favoriete deathcore-album?

After The Burial - Rareform
All Shall Perish - The Price Of Existence
Born Of Osiris - The Discovery
Bring Me The Horizon - Count Your Blessings
Carnifex - Dead In My Arms
Despised Icon - The Ills Of Modern Man
Distant - Heritage
Fit For An Autopsy - Oh What The Future Holds
Humanity's Last Breath - Ashen
Job For A Cowboy - Doom
Lorna Shore - Pain Remains
Make Them Suffer - Neverbloom
Shadow Of Intent - Melancholy
Signs Of The Swarm - The Disfigurement Of Existence
Slaughter To Prevail - Kostolom
Suicide Silence - The Cleansing
The Acacia Strain - You Are Safe From God Here
The Faceless - Akeldama
The Red Chord - Fused Together In Revolving Doors
Thy Art Is Murder - Hate
Veil Of Maya - The Common Man's Collapse
Whitechapel - Hymns In Dissonance
Winds Of Plague - Decimate The Weak
Within The Ruins - Phenomena
een ander deathcore-album, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    15 april:
  • The Spark - Roadburn pre-party
  • TOE
  • 16 april:
  • Roadburn festival
  • Smash Into Pieces, Enemy Inside en Dark Divine
  • 17 april:
  • Bezwering, SPERE en Grabunhold
  • Henge, Gelbart en Space Age DJ Collective
  • Plan Nine en Nouked
  • Roadburn festival
  • Smash Into Pieces, Enemy Inside en Dark Divine
  • 18 april:
  • Ancient Fragments
  • Dynamo Metalfest Bandbattle
  • Metal Legion Fest: Chaos Unleashed, Shinigami, Project Pain en Los Metallicos
  • Reduction, Slowburn, Impact en Premonition
  • Roadburn festival
  • 19 april:
  • Dogma
  • Mariana's Rest, Aeonian Sorrow, Ceremony en Wooden Veins
  • Roadburn festival
Kalender
Vandaag jarig:
  • Attila Cseh (Casketgarden) - 45
  • Ben Kasica (Skillet) - 42
  • Bjørn Dencker (Dodheimsgard) - 50
  • Ed O’Brien (Radiohead) - 58
  • Frédéric Renaut (Elvaron) - 50
  • George Marino (technicus)† - 79
  • Johan van Stratum (Stream Of Passion) - 44
  • Lari Kuitunen (Vanguard) - 47
  • Maciej "Maxx" Koczorowski (Chainsaw) - 47
  • Michael Kamen (componist)† - 78
  • Mikko Seppänen (Vanguard) - 43
  • Phil Mogg (UFO) - 78
  • Philip Labonte (All That Remains) - 51
  • Robert "Litza" Friedrich (Acid Drinkers) - 58
  • Rocco Mastromarino (Apothys) - 43
  • Rolf Kempf (songwriter)† - 79
  • Terence Holler (Eldritch) - 58

Vandaag overleden:
  • Joey Ramone (Ramones) - 2001
Review

Nightwish - Yesterwynde
Jaar van release: 2024
Label: Nuclear Blast Records

 -

Het is inmiddels vier jaar geleden dat Human. :||: Nature. uitkwam, een album dat uiteenlopende meningen heeft opgeleverd. Daarna is er veel gebeurd in het Nightwish-kamp. Zanger/bassist Marko Hietala verliet het van oorsprong Finse ensemble en Jukka Koskinen (Wintersun) is zijn vervanger, al zingt laatstgenoemde niet. Floor Jansen kreeg borstkanker (en werd ze succesvol geopereerd), beviel van Lucy en de band besloot voorlopig niet meer te touren. Hebben die veranderingen geleid tot voldoende inspiratie voor Yesterwynde?

Er gebeurt in ieder geval enorm veel in de eenenzeventig minuten. Zoveel dat er meerdere luisterbeurten vereist zijn om het geheel enigszins op waarde te kunnen schatten en nog veel meer om alles te doorgronden. De reis begint als een film met een akoestisch intro, maar daarna knallen An Ocean Of Strange Islands en The Antikythera Mechanism uit de boxen. Oude tijden herleven en zo stevig als deze tracks hebben we Nightwish in tijden niet meer gehoord. Na deze overtuigende start gaat de groep toegankelijker en rustiger te werk. The Day Of… laat namelijk een heel andere kant horen. Het nummer swingt in het couplet, heeft invloeden uit de jaren tachtig en bevat bijdragen van een kinderkoor. Perfume Of The Timeless is weer wat steviger, maar toegankelijker dan de eerste paar reguliere tracks. Sway is een prachtig akoestisch, folky duet van Floor met Troy Donockley, waarin laatstgenoemde multi-instrumentalist en zanger veel beter tot zijn recht komt dan in de voorgaande nummers.

Waar Nightwish vooral goed in slaagt, is om de luisteraar mee te nemen in een cinematische wereld. Dat bereikt de groep met een gelaagde, atmosferische sound waarin het toetsenspel leidend is. Zoals aangegeven gebeurt er enorm veel in die wereld, zowel vocaal als instrumentaal. Er wordt goed met spanning gespeeld, bijvoorbeeld doordat toegankelijke stukken naar epische erupties toewerken, zoals in Something Whispered Follow Me, waarin Floor schittert in de climax.

Over de mix is wel wat gemopperd toen de singles verschenen. Zo vinden sommigen dat Floor wat zacht in de mix staat. Dat valt ook in andere tracks op, maar wie het hele album beluistert, begrijpt de keuze voor de huidige mix beter, omdat dan ook de andere bijdragen hun verdiende ruimte krijgen. Overigens is soms de zang juist weer goed uitgelicht, zoals in de pianoballad Lanternlight. Ook in andere nummers zijn bepaalde elementen in de schijnwerpers gezet, niet alleen de zang. Zo staat het basspel van Koskinen soms voorop en dat levert in An Ocean Of Strange Islands een brute breakdown op. Ook in The Weave staat hij, samen met drummer Kai Hahto, prominent in de mix, waardoor het fantastische drumwerk van laatstgenoemde goed tot zijn recht komt. Het album klinkt meer metal dan zijn voorganger. Zo is het gitaargeluid van Emppu Vuorinen wat ruiger en het geluid van de ritmesectie natuurlijker, zodat het geheel meer power heeft.

Yesterwynde is een interessant en facettenrijk album dat zijn geheimen pas prijsgeeft na veel luisterbeurten. Op deze tiende full-length neemt Nightwish je mee in een film waarin veel verschillende kanten van het muzikale universum de revue passeren. Het is als het ware een reis door de discografie, waarin zowel de bombastische sound van 'vroeger' als het kalmere, gestroomlijnde geluid van recente jaren is verwerkt. Ook zijn er nieuwe elementen, zoals Tongaanse zang. Voor ieder wat wils dus. Ondanks dat ieder nummer zijn eigen karakter heeft, verlopen de transities goed (Spider Silk en Hiraeth vormen zelfs een eenheid). De ene compositie is wat memorabeler dan het andere, maar er staat meer dan ruim voldoende op om van te genieten.

Tracklist:
1. Yesterwynde
2. An Ocean Of Strange Islands
3. The Antikythera Mechanism
4. The Day Of...
5. Perfume Of The Timeless
6. Sway
7. The Children Of 'Ata
8. Something Whispered Follow Me
9. Spider Silk
10. Hiraeth
11. The Weave
12. Lanternlight

Score: 83 / 100

Reviewer: Jeffrey
Toegevoegd: 19 september 2024

Meer Nightwish:

Into The Grave 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.