Bibelot, Dordrecht Into The Grave 2026
Enquête

Zou jij minstens 200 euro over hebben voor een intiem zaalconcert van jouw favoriete muzikant (met begeleidingsband), zoals de fans van Ronnie Wood?

Sterker nog, ik heb gewoon een kaartje gekocht voor Ronnie Wood
Ja, voor één of meer favoriete muzikanten zou ik dat betalen
Alleen in een zeer bijzondere situatie, zoals een glorieus afscheidsconcert
Niet voor soloconcert, wellicht voor grote show van mijn favoriete band(s)
Helaas zijn de muzikanten waarvoor ik dat bedrag over zou hebben al dood
Nee, zo'n bedrag vind ik absurd hoog voor welke artiest of band dan ook
anders, namelijk:

[ Uitslag | Enquêtes ]

    17 maart:
  • Fit For A King, Memphis May Fire, Acres en 156/Silence
  • 18 maart:
  • Federale en The Motherz
  • Feuerschwanz en Miracle of Sound
  • High Parasite
  • Villagers Of Ioannina City en My Diligence
  • Zeke
  • 19 maart:
  • Kanonenfieber en Mental Cruelty
  • Les Projets d'Athena
  • Villagers Of Ioannina City en My Diligence
  • 20 maart:
  • Benighted, XII Thorns en Bloid
  • Keith Caputo en Serpents
  • Plan Nine
  • Rise A Thousand en Left To Love
  • Sabiendas, Anomic en Stigmatized
  • 21 maart:
  • Eternal Eclipse: Cirith Gorgor, Heinous en Messor Falce
  • Gaerea
  • Gorgoroth, Patristic, Tyrmfar en Lömsk
  • The Motherz en Wild Blaze
  • 22 maart:
  • Angus McSix, Bloodbound en Brainstorm
  • Predatory Void en The Fifth Alliance
  • Woke Up Tied Up, White Knuckle Grip en Posture
    16 april:
  • Roadburn festival
  • Smash Into Pieces, Enemy Inside en Dark Divine
Kalender
Vandaag jarig:
  • Jimmy DeGrasso (Megadeth) - 63
  • Joakim Berg (Kent) - 56
  • Jon Zazula (Megaforce Records)† - 74
  • Jonathan Carlemar (Seven Tears) - 38
  • Leena Maria "Awa" Peisa (Lordi) - 47
  • Michael Bruce (Alice Cooper) - 78
  • Mike Jastrembski (Heathen)† - 63
  • Nancy Wilson (Heart) - 72
  • Nikolaj "Nachtsturm" Rüster (Agrypnie) - 40
  • Scott Garrett (The Cult) - 60
  • Steve Marker (Garbage) - 67
  • Todd McFarlane (illustrator) - 65
  • Wolfgang Van Halen (Van Halen) - 35

Vandaag overleden:
  • Daniel MacMaster (Bonham) - 2008
  • Dick Dale - 2019
  • Jakson Spires (Blackfoot) - 2005
  • Jason Rainey (Sacred Reich) - 2020
  • Jeff "The Pilot" Ulmer (Sacred Blade) - 2013
  • T-Bone Walker - 1975
  • Teemu "Somnium" Raimoranta (Finntroll) - 2003
  • Walter van Cortenberg (Ancient Rites) - 2021
Review

Tusmørke - Ført Bak Lyset
Jaar van release: 2016
Label: Svart Records
Tusmørke - Ført Bak Lyset
Laat ik er maar geen geheim van maken dat ik de muziek van het Noorse Tusmørke erg koester. Als er een band is die het gedachtegoed van de sterk ondergewaardeerde band Comus uitdraagt, dan is deze het wel. De voorgaande twee albums zijn beide erg sterk en natuurlijk verwacht ik van Ført Bak Lyset niets minder, maar we blijven altijd kritisch. Tusmørke zit zelf ook niet stil en blijft zich ontwikkelen.

Afgelopen najaar werd in DreymimaðR personele versterking gevonden. De beste man bespeelt de hurdy gurdy, oftewel een draailier. Ik heb erg mijn best gedaan, maar de nieuweling uiteindelijk niet aangetroffen op dit album. Goede kans dat dit album voor zijn komst al opgenomen was. De leden van Tusmørke zitten wat dat betreft sowieso niet stil en hebben op het moment van spreken enkele albums op de planken liggen.

Zoals gewoonlijk laat een nieuwe plaat van Tusmørke zich niet zomaar pakken. We hebben het nog steeds over een van de beste folkrockacts die momenteel actief zijn en van deze Noren mag je rustig erop vertrouwen dat de muziek weer vol tierelantijntjes zit. De grootste struikelblokken voor stugge metalfans zijn ongetwijfeld weer de vele dwarsfluitpartijen en het ontbreken van de elektrische gitaar. Benediktator vult dat heel behoorlijk op met zijn basgitaar voor zover je van een gemis kunt spreken. Toch, daar waar hij de hoofdrol opeist, zoals in De Reiser Fra Oss, klinkt het meteen erg vet. Het galopperende ritme zorgt voor een heerlijk hypnotiserend effect.

Ført Bak Lyset is verder een vrij kalm album. Ekebergkongen heeft er nog wel wat tempo in zitten en Nordmarka draait meer om de dynamiek, maar de rest klinkt vrij ingetogen. Dit album bevat mooie liedjes, maar ik mis hier toch het uitbundige van Riset Bak Speilet, wat erg aanstekelijk werkte wanneer het op het meezingen aankomt. Tusmørke zingt nu volledig in het Noors, maar de teksten draaien (gelukkig) nog steeds om de bizarre mix van folklore en maatschappelijke kwesties.

Persoonlijk vind ik Ført Bak Lyset iets minder sterk dan het voorgaande werk, maar tijdens het luisteren, dwaalden mijn gedachten regelmatig af naar een andere Noorse band. Net als bij Spirits Of The Dead (waar het ook muzikaal wel wat gemeen mee heeft) begin ik ieder album langzaamaan te beschouwen als onderdeel van een groter geheel. Een onderdeel van één kunstwerk. Ført Bak Lyset is op en top Tusmørke en tegelijkertijd weer iets anders dan wat eerder gedaan is. Dit album is directer, minder psychedelisch, maar het kwaliteitsmerk is duidelijk aanwezig.

Tracklist:
1. Ekebergkongen
2. Et Djevelsk Mareritt
3. De Reiser Fra Oss
4. Ført Bak Lyset
5. Spurvehauken
6. Nordmarka
7. Vinterblot

Score: 84 / 100

Reviewer: Ruud
Toegevoegd: 17 mei 2016

Angus McSix @ Effenaar, Eindhoven Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.