Batushka Bibelot, Dordrecht
Enquête

Arch Enemy maakt een doorstart, met een nieuwe zangeres (Lauren Hart) en een nieuwe single (To The Last Breath). Ben jij enthousiast?

Ja, want de kersverse single is veelbelovend
Ja, want Lauren Hart maakte bij Once Human al indruk
Ja, want ik vind de vocalen bij Arch Enemy vrij onbelangrijk
Nog niet, maar ik geef de vernieuwde line-up wel een kans
Niet echt, ik verwacht dat het gewoon meer van hetzelfde wordt
Niet echt, ik vind het luid ademhalen op deze single irritant
Nee, ik vind het nieuwe nummer niet bijzonder (of zelfs slecht)
Nee, zonder Alissa White-Gluz heb ik er geen vertrouwen in
Nee, de laatste paar albums vond ik al steeds minder worden
Nee, geef mij maar de releases met Angela Gossow
Nee, geef mij maar het vroege werk met Johan Liiva
Nee, ik hoopte op de komst van een andere vocalist(e)
Nee, Arch Enemy heeft me nooit kunnen bekoren
anders, namelijk

[ Uitslag | Enquêtes ]

    28 februari:
  • A.A. Williams en Spotlights
  • Anger Fest
  • Batushka
  • Brothers Of Metal
  • Necrotted, Necrotesque en From The Crypt
  • Terzij De Horde
  • Velozza, Razorblade Messiah en Severe Mania
  • 1 maart:
  • Heaven Shall Burn, The Halo Effect, The Black Dahlia Murder en Frozen Soul
  • Terzij de Horde, Outlaw, Ultima Necat en Radeloos///Ziedend
  • 2 maart:
  • Mega Colossus en Speed Queen
  • 3 maart:
  • Electric Citizen en Shell Catalyst
  • 5 maart:
  • Leaves’ Eyes en Catalyst Crime
  • 6 maart:
  • Airbourne en AAsomvel
  • Fleddy Melculy en Rotzak
  • Jo Quail
  • Leaves’ Eyes en Catalyst Crime
    28 maart:
  • At The Mountain en A Life Aligned
  • Drachten Darkness
  • Grindhoven
  • Headless Hunter, Deadspeak en Funeral Whore
Kalender
Vandaag jarig:
  • Anthony Wayne McGinnis (Cage) - 48
  • Brian Jones (The Rolling Stones)† - 84
  • Kenneth Seil (Scar Symmetry) - 56
  • Michael Baskette (producent) - 50
  • Nigel Godrich (producent) - 55
  • Rocky Dzidzornu (The Rolling Stones)† - 94
  • Stefan Brunner (Schandmaul) - 49
  • Storm Thorgerson (illustrator)† - 82

Vandaag overleden:
  • David Byron (Uriah Heep) - 1985
  • David Johansen (New York Dolls) - 2025
Review

Marduk - Iron Dawn
Jaar van release: 2011
Label: Regain Records
Marduk - Iron Dawn
Er zullen maar weinig mensen zijn die niet zullen beweren dat Marduk sinds de komst van Mortuus (frontman van de geniale band Funeral Mist) weer een stuk meer venijn en gif heeft gekregen dan voorheen. Met Plague Angel leverde de herboren band zelfs een waar meesterwerk af. De albums die daarop volgden, lieten bovendien een meer volwassen sound horen, waarbij vooral Rom 5:12 een diepgaand album bleek dat de nodige gewenningstijd vergde, maar zich ontwikkelde tot een ijzersterk album.

Met Iron Dawn levert de band een nieuwe E.P. af. De drie nummers wijken blijkbaar dusdanig af van de nieuwe full length dat dit een dergelijk voorgerecht rechtvaardigt. Zoals de titel en het artwork al doen vermoeden, grijpt Marduk op deze E.P. terug op oudere thema’s: oorlog en vernietiging. De meest voor de hand liggende link is natuurlijk die met Panzer Division Marduk, het razende album waarop Marduk in 1999 vrijwel voortdurend het gaspedaal tot ver in het rood ingetrapt hield.

Dat brengt mij direct bij zowel het sterke als het zwakke punt van deze E.P. Want hoewel ik een triomfantelijke grijns moeilijk kan onderdrukken bij het horen van opener Warschau 2: Headhunter Halfmoon – een nummer vol ongebreideld geweld, geraas en getier - klinkt het toch ook een beetje als een terugval ten opzichte van de veel ziekere (en rijkere) songs van de laatste albums. Bovendien is Mortuus een volstrekt andere zanger dan Legion. Waar Legion juist het best tot zijn recht komt in de snel opeenvolgende teksten die als mitrailleurvuur op de luisteraar worden afgeschoten, is dat juist de zwakke kant van Mortuus, die vooral floreert bij langgerekt, ijzingwekkend gekrijs.

Hoewel de opener van deze E.P. dan ook enorm beukt, benut Marduk de vocale capaciteiten van Mortuus hier niet volledig. Bij Wacht Am Rhein: Drumbeats Of Death gebeurt dat al wat meer, waardoor dit ook direct het beste nummer op de E.P. is. Afsluiter Prochorovka: Blood And Sunflowers is juist weer zeer traag en slepend, maar eerlijk gezegd ook simpelweg ietwat saai. Nee, Iron Dawn is dus niet het beste dat Marduk de laatste jaren heeft uitgebracht. Desalniettemin is het ook zeker geen straf om naar te luisteren. Voor de fans van de band is het dan ook zeker de moeite waard om Iron Dawn in huis te halen, hoewel ik eerlijk moet zeggen dat het niveau lager ligt dan op de laatste albums. Ik ben inmiddels wel benieuwd geworden naar de insteek van het nieuwe album. Laten we hopen dat die plaat wederom een topper gaat worden.

Tracklist:
1. Warschau 2: Headhunter Halfmoon
2. Wacht Am Rhein: Drumbeats Of Death
3. Prochorovka: Blood And Sunflowers

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 6 juni 2011

Meer Marduk:

Marduk - Iron Dawn
Reactie van iron_dennis op 06-06-2011 om 23:50u
Score: 86 / 100

Ik ben het maar deels eens met je mening over Mortuus. Funeral mist en met name Triumphator zijn/ waren ook bands met voornamelijk snel materiaal. Mortuus komt daar toch geweldig tot zijn recht. Hij is wat mij betreft met afstand de beste black metal zanger of het materiaal nu snel of langzaam gespeeld wordt.
Deze mini vind ik een geweldig tussendoortje.

Marduk - Iron Dawn
Reactie van Artorius op 18-07-2011 om 16:53u
Score: 80 / 100

Heb 'm net een paar dagen binnen, ben er heel erg blij mee.

Zwak? Saai? Hoe kom je erbij!

Het gaat de goede kant op met Marduk, ben dan ook zeer benieuwd naar het aankomende album.

Marduk - Iron Dawn
Reactie van Mich666 op 23-07-2011 om 17:06u
Score: 96 / 100

Eindelijk eens een hypersnel nummer zonder Legion. Deze mini is geniaal. Het doet je onmiddellijk naar meer verlangen.

Marduk - Iron Dawn
Reactie van Een Metalfan op 25-07-2011 om 01:01u

Ik heb hem vorige woensdag gekocht en ben sinds de eerste luisterbeurt weer helemaal into Marduk. Het blijft een geweldige band. Het laatste nummer vind ik geweldig destructief net omdat het zo slepend traag is. En ik vind Mortuus verre van zwak voor snelle nummers en raasteksten. Mortuus is naar mijn mening ook de betere black metal zanger!!

Zoeken
    27 februari:
  • Black Swan - Paralyzed
  • Cryptic Shift - Overspace And Supertime
  • Die Like Gentlemen - Die Like Gentlemen
  • Drawn Into Descent - Onrust
  • Final Gasp - New Day Symptoms
  • Gladenfold - Soulbound
  • Joel Hoekstra's 13 - From The Fade
  • Necrofier - Transcend Into Oblivion
  • Olhava - Memorial
  • Paul Gilbert - WROC
  • Rob Zombie - The Great Satan
  • Ruoska - Kade
  • Slagmaur - Hulders Ritual
  • The Neal Morse Band - L.I.F.T.
  • Unburier - As Time Awaits
  • Unverkalt - Héréditaire
  • Weedpecker - V
  • 6 maart:
  • Gjenferd - Black Smoke Rising
  • Legionary - Never-Ending Quest for Purpose
  • Mega Colossus - Watch Out!
  • Oathbound - Colors In Grey
  • Vreid - The Skies Turn Black
Angus McSix @ Effenaar, Eindhoven Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.