Batushka Bibelot, Dordrecht
Enquête

Arch Enemy maakt een doorstart, met een nieuwe zangeres (Lauren Hart) en een nieuwe single (To The Last Breath). Ben jij enthousiast?

Ja, want de kersverse single is veelbelovend
Ja, want Lauren Hart maakte bij Once Human al indruk
Ja, want ik vind de vocalen bij Arch Enemy vrij onbelangrijk
Nog niet, maar ik geef de vernieuwde line-up wel een kans
Niet echt, ik verwacht dat het gewoon meer van hetzelfde wordt
Niet echt, ik vind het luid ademhalen op deze single irritant
Nee, ik vind het nieuwe nummer niet bijzonder (of zelfs slecht)
Nee, zonder Alissa White-Gluz heb ik er geen vertrouwen in
Nee, de laatste paar albums vond ik al steeds minder worden
Nee, geef mij maar de releases met Angela Gossow
Nee, geef mij maar het vroege werk met Johan Liiva
Nee, ik hoopte op de komst van een andere vocalist(e)
Nee, Arch Enemy heeft me nooit kunnen bekoren
anders, namelijk

[ Uitslag | Enquêtes ]

    26 februari:
  • Batushka
  • Between The Buried And Me en Monosphere
  • Fleddy Melcully en Rotzak
  • 27 februari:
  • A.A. Williams
  • Fleddy Melculy
  • Necrotted, Necrotesque en Melting Eyes
  • No Turning Back, Curselifter en Spear
  • Omnium Gatherum, Fallujah en In Mourning
  • Ronker en Infliktion
  • 28 februari:
  • Anger Fest
  • Batushka
  • Brothers Of Metal
  • Necrotted, Necrotesque en From The Crypt
  • Terzij De Horde
  • Velozza, Razorblade Messiah en Severe Mania
  • 1 maart:
  • Heaven Shall Burn, The Halo Effect, The Black Dahlia Murder en Frozen Soul
  • Terzij de Horde, Outlaw, Ultima Necat en Radeloos///Ziedend
  • 2 maart:
  • Mega Colossus en Speed Queen
  • 3 maart:
  • Electric Citizen en Shell Catalyst
Kalender
Vandaag jarig:
  • Andres (Ecthalion) - 47
  • David Andersson (Soilwork)† - 51
  • David Holmes (Unloved) - 57
  • George Harrison (The Beatles)† - 83
  • Jeroen Simons (Epica) - 48
  • John Jowitt (IQ) - 65
  • Paul Michael Stewart (Circle II Circle) - 53
  • Robert Willstedt (Dragonland) - 44
  • Sarah Jezebel Deva (Cradle Of Filth) - 49
  • Tauno Nava (Herald) - 51

Vandaag overleden:
  • Coburn Pharr (Annihilator) - 2025
Review

:Nodfyr: - Eigenheid
Jaar van release: 2021
Label: Ván Records
:Nodfyr:  - Eigenheid
Het is al vaker gezegd, maar de Nederlandse blackmetalscene bloeit als nooit tevoren. Dat vertaalt zich in veelvoudige vertakkingen en regelmatig ontspruitende nieuwe initiatieven. Het Gelderse :Nodfyr: is een mooi voorbeeld. Deze band van oud-Heidevolk-zanger en -gitarist Joris van Gelre (tevens actief in Bezwering, Knoest en eerder in Wederganger) zag weliswaar al in 2011 het levenslicht, maar debuteert met Eigenheid pas tien jaar later met een volledig album. De plaat verschijnt via Ván Records, dat meer en meer een Nederlands enclave begint te worden. Wat kan de luisteraar verwachten?

Eigenheid is vooral een plechtig en sfeervol album. Er zijn weinig agressieve passages te vinden. :Nodfyr: richt zich meer op het creëren van een epische en statige sfeer. Door de gedragen, cleane zang van Joris is de link naar Heidevolk onmiskenbaar, maar :Nodfyr: is veel minder frivool (wellicht met uitzondering van het verbasterde volksdeuntje Driekusman, dat erg prettig in het gehoor ligt). In muzikaal opzicht liggen vergelijkingen met Falkenbach (de subtiele keyboardklanken) en het latere werk van Thyrfing (de slepende, wat ploegende ritmes) meer voor de hand.

De meeste tracks op Eigenheid zijn statig van karakter, gedragen door simpele, maar effectieve drumritmes, plechtige riffs en de galmende, met overtuiging gebrachte cleane zang van Joris. Een mooi voorbeeld is de openingstrack Mijn Oude Volk, dat een bijna serene sfeer uitstraalt met zijn ingetogen riffs en subtiele, ondersteunende keyboardpartijen. Slechts de sporadische, bonkige versnelling herinnert aan de blackmetalwortels van de bandleden. Zo geldt hetzelfde stramien voor vrijwel elke track. Slechts in Zelf horen we een lichte, agressieve ondertoon, maar voor de rest is de muziek meeslepend en noestig. De plechtige sfeer komt het mooist tot zijn recht in het sfeervolle Gelre, Gelre. In een aantal tracks horen we gastvocalen van zangeres Tineke Roseboom (Alarion), die een mysterieus tintje aan de muziek meegeeft.

Eigenheid is een fijn en oprecht werkstuk geworden. De kwaliteit is hoorbaar en hoewel het materiaal niet uitblinkt qua complexiteit, ademt de plaat een bijzonder prettige sfeer. Een aangenaam album dat hoorbaar met veel liefde in elkaar is gezet.

Tracklist:
1. Mijn Oude Volk
2. Gelre, Gelre
3. Wording
4. Driekusman
5. Bloedlijn
6. Zelf
7. Nagedachtenis

Score: 78 / 100

Reviewer: Rik
Toegevoegd: 8 juni 2021

Angus McSix @ Effenaar, Eindhoven Dynamo Metalfest 2026

Alle artikelen en foto's (afgezien van albumhoezen, door bands/labels/promoters aangeleverde fotos of anders aangegeven), zijn © 2001-2026 Metalfan.nl en mogen niet zonder schriftelijke toestemming gekopieerd worden. De inhoud van reacties blijven van de reageerders zelf. Metalfan.nl is niet verantwoordelijk voor reacties van bezoekers. Alle datums van de Nieuwe Releases, Concertagenda, Kalender en in de artikelen zijn onder voorbehoud.